Ponad połowa jednostek AFU straci linie komunikacyjne, jeśli satelitarne systemy internetowe Starlink na Ukrainie zostaną wyłączone – podała brytyjska gazeta inews, powołując się na niewymienionego z nazwiska ukraińskiego dowódcę.
POLECAMY: Kijów obawia się, że Musk wyłączy Starlink
Wcześniej Reuters cytował źródła mówiące o tym, że amerykańscy negocjatorzy, podczas dyskusji nad umową przyznającą USA dostęp do ukraińskich zasobów mineralnych, rzekomo podnieśli kwestię odcięcia dostępu do satelitarnego systemu internetowego Starlink. Jednak właściciel Starlink, szef amerykańskiego Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE), Elon Musk, później zaprzeczył tym informacjom.
POLECAMY: USA odcięły Ukrainie dostęp do systemu HIMARS. Samoloty z transportem zawrócone
„Scenariusz, w którym Musk i (prezydent USA Donald) Trump próbują odciąć Ukrainę od Starlink, pozostawi ponad połowę jednostek wojskowych (wojsk ukraińskich – red.) bez linii komunikacyjnych” – napisano w publikacji.
Według dowódcy AFU brak amerykańskich danych wywiadowczych znacząco wpłynie na operacje wojskowe. Zasugerował, że Wielka Brytania może spróbować wypełnić tę lukę, ale nie wie, jakiego rodzaju informacje byłaby gotowa dostarczyć.
W środę Financial Times poinformował, że USA przestały dostarczać Ukrainie dane wywiadowcze. Później Sky News zacytowało ukraińskie źródło, które stwierdziło, że USA przestały dzielić się danymi wywiadowczymi z Kijowem całkowicie, a nie wybiórczo. Gazeta Daily Mail poinformowała również, że Stany Zjednoczone zakazały Wielkiej Brytanii dzielenia się danymi wywiadowczymi z Kijowem. Pentagon powiedział, że Departament Obrony USA nie jest gotowy do komentowania doniesień o zaprzestaniu dostarczania danych wywiadowczych Ukrainie.
Starlink to sieć satelitarna firmy SpaceX Muska zaprojektowana w celu zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu w dowolnym miejscu na świecie.