Polski koncern energetyczny Orlen podpisał list intencyjny z ukraińską firmą Naftohaz, dotyczący współpracy w obszarze dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG). Pierwszym efektem porozumienia jest transakcja sprzedaży gazu pochodzącego z regazyfikacji ładunku LNG przez Orlen na rzecz ukraińskiego partnera. To strategiczny krok, który ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy między oboma krajami.

Długofalowa współpraca na rzecz dywersyfikacji dostaw

List intencyjny między Orlenem a Naftohazem stanowi podstawę do długoterminowej i wzajemnie korzystnej współpracy w kluczowym obszarze dostaw surowców energetycznych. Jak podkreślił wiceprezes zarządu Orlenu ds. operacyjnych, Robert Soszyński:
„Nasze relacje będą oparte na zasadach komercyjnych, jednak pozyskanie przez stronę ukraińską dodatkowego źródła gazu ma znaczenie również z perspektywy bezpieczeństwa tego kraju. To właśnie dzięki dywersyfikacji Orlen zapewnia stabilne oraz konkurencyjne dostawy gazu dla polskich odbiorców i może być wiarygodnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych”.

Porozumienie ma charakter ramowy i zakłada współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego do Ukrainy. Jego głównym celem jest zacieśnienie relacji między oboma podmiotami, co umożliwi wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu.

Ukraina z nowymi możliwościami dzięki współpracy z Orlenem

Ukraina dysponuje jednym z najsolidniejszych systemów transportu gazu w Europie oraz największymi podziemnymi magazynami surowca. Dzięki temu kraj ma ogromny potencjał do rozwoju rynku LNG. Jak zaznaczył prezes zarządu Naftohaz Ukraina, Roman Chumak:
„Partnerstwo z Orlenem wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikuje dostawy i przyspiesza integrację Ukrainy z europejskim rynkiem gazu”.

W ramach memorandum, Orlen i Naftogaz podpisały również umowę kupna-sprzedaży ok. 100 mln m³ gazu. Surowiec będzie pochodził z ładunku LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Następnie gaz zostanie przesłany rurociągiem GIPL łączącym Litwę i Polskę, a dalej przez terytorium Polski do interkonektora na granicy ukraińskiej w Drozdowiczach, gdzie zostanie odebrany przez Naftogaz.

Orlen jako lider w dziedzinie dywersyfikacji źródeł energii

Grupa Orlen odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności dostaw energii w regionie. Koncern zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego, Orlen sfinalizował przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. W 2024 r. skonsolidowane przychody spółki ze sprzedaży sięgnęły 296,95 mld zł.

Orlen, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 r., jest jednym z najważniejszych graczy na rynku energetycznym w Europie Środkowej. Jego działania w zakresie dywersyfikacji źródeł energii oraz współpraca międzynarodowa, jak ta z Naftohazem, potwierdzają pozycję firmy jako wiarygodnego partnera biznesowego.

Podsumowanie

Porozumienie między Orlenem a Naftohazem to ważny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz rozwoju rynku LNG w regionie. Dzięki współpracy obu firm, Ukraina zyska dodatkowe źródło gazu, co ma kluczowe znaczenie w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych. Dla Orlenu to kolejna okazja do potwierdzenia swojej roli jako lidera w dziedzinie dywersyfikacji dostaw energii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version