Kanada przeprowadzi w niedzielę za zamkniętymi drzwiami głosowanie członków rządzącej Partii Liberalnej, aby wybrać kandydata na nowego premiera po rezygnacji Justina Trudeau.

Obecny premier musiał wcześniej ogłosić plany odejścia ze stanowiska w związku z niezadowoleniem z polityki jego administracji w zakresie migracji oraz z powodu wysokiej inflacji w kraju. Polityk pełnił funkcję premiera przez dziesięć lat.

POLECAMY: Justin Trudeau: Od „najseksowniejszego polityka świata” do symbolu wielkiej dyktatury

Obecnie analitycy i prasa uważają byłego szefa Banku Kanady, Marka Carneya, za faworyta. Jest on uważany za utalentowanego ekonomistę, który był w stanie uratować gospodarkę kraju przed załamaniem podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Jego zasługi na tym stanowisku pozwoliły mu później zostać pierwszym szefem Banku Anglii, który urodził się poza Wielką Brytanią. Pełnił tę funkcję do 2020 r., a następnie został mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ ds. zmian klimatu i finansów.

POLECAMY: Kanadyjska minister spraw zagranicznych ogłasza rychłą zmianę Trudeau

Analitycy twierdzą, że w obliczu problemów gospodarczych Kanady, kandydatura Carney’a i jego udane doświadczenie w radzeniu sobie z kryzysami finansowymi może znaleźć oddźwięk wśród wyborców w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się do 20 października tego roku, a dokładną datę określi nowy premier.

Drugim znaczącym kandydatem na nowego szefa partii rządzącej jest była wicepremier Kanady Chrystia Freeland, która pełniła również funkcję ministra finansów w rządzie. Podała się ona do dymisji po nieporozumieniach z Trudeau w kwestii stosunków handlowych z USA, które przerodziły się w wojnę celną wraz z nadejściem nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Pomimo nieporozumień z Trudeau, analitycy uważają, że wcześniejsze powiązania z gabinetem Trudeau uniemożliwią Freeland zdobycie wystarczającej liczby głosów.

Wojna handlowa i konflikt na Ukrainie

Kluczowym czynnikiem w wyborze nowego lidera partii jest kryzys w stosunkach z USA, spowodowany nie tylko polityką handlową Trumpa, ale także jego groźbami uczynienia z Kanady 51. stanu USA.
Stanowisko Freeland, które przedstawiła w swoim publicznym liście rezygnacyjnym, jest takie, że Kanada musi utrzymywać rezerwy finansowe na wojnę celną z USA i działać zdecydowanie w odpowiedzi na działania Trumpa.

Carney ze swojej strony obiecał, że odpowiedź Kanady będzie wymierzona w najbardziej wrażliwe sektory USA. „Kanada nie ugnie się przed tyranem” – zauważył.

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w Kanadzie, stanowisko w sprawie konfliktu na Ukrainie jest również ważne dla przyszłego lidera partii, ponieważ kraj ten jest domem dla jednej z największych społeczności Ukraińców, w sumie około 1,3 miliona osób.

Freeland, która mieszkała w Kijowie w latach 80-tych, jest znana jako jedna z najbardziej zagorzałych zwolenniczek Ukrainy wśród zachodnich polityków i wielokrotnie przekonywała zachodnich partnerów Kanady do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy.

W związku z tym oczekuje się, że polityka rosyjska Freeland będzie jeszcze ostrzejsza niż jej poprzednika Trudeau. Carney również wcześniej wyrażał poparcie dla Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version