We wtorek, 6 sierpnia 2024 r., funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) z delegatury w Gdańsku wkroczyli do biur NSZZ „Solidarność” w województwie pomorskim. Działania te były prowadzone na podstawie postanowienia prokuratora o żądaniu wydania rzeczy. Przeprowadzono czynności w Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz w Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Morza Bałtyckiego z siedzibą w Redzie.

Zabezpieczone dowody i tropy korupcyjne

Podczas akcji funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty oraz elektroniczne nośniki danych. Śledztwo, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku, dotyczy podejrzenia żądania korzyści majątkowej w zamian za przyznanie dotacji na zakończenie działalności rybołówczej na Bałtyku. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło jedno ze stowarzyszeń rybołówstwa.

W komunikacie prokuratury czytamy:
„Czynności zostały wykonane w związku z koniecznością zabezpieczenia dowodów mających znaczenie dla ustalenia stanu faktycznego śledztwa o sygn. akt 2002-1. Ds. 3.2025 prowadzonego na podstawie zawiadomienia złożonego przez jedno ze stowarzyszeń rybołówstwa o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na żądaniu korzyści majątkowej wielkiej wartości w zamian za przyznanie armatorom dotacji na zakończenie działalności związanej z rybołówstwem morskim na Bałtyku oraz powoływaniu się, przy tym na wpływy w instytucji państwowej, tj. o czyn kwalifikowany z art. 228 § 4 kk i inne.”

Przebieg śledztwa

Śledztwo zostało wszczęte 2 sierpnia 2024 r. przez prokuratora rejonowego w Lęborku, a następnie przejęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Zabezpieczone dokumenty i przedmioty zostaną poddane analizie oraz ekspertyzie przez biegłych. Celem tych działań jest ujawnienie danych istotnych dla toczącego się postępowania. W zależności od wyników analiz, prokuratura podejmie decyzję co do dalszego kierunku śledztwa.

Co dalej?

Sprawa budzi duże zainteresowanie ze względu na powagę zarzutów oraz instytucje zaangażowane w śledztwo. Wszczęte postępowanie może mieć znaczący wpływ na wizerunek zarówno NSZZ „Solidarność”, jak i instytucji państwowych związanych z przyznawaniem dotacji.

Prokuratura podkreśla, że wszystkie działania są prowadzone zgodnie z prawem, a ich celem jest wyjaśnienie okoliczności sprawy i ewentualne pociągnięcie winnych do odpowiedzialności karnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version