Proponowane przez Waszyngton zawieszenie broni w Ukrainie jest pułapką niezbędną do kontynuowania konfliktu – twierdzi profesor Uniwersytetu Helsińskiego Tuomas Malinen.

„Jestem zmuszony stwierdzić, że propozycja zawieszenia broni jest niczym innym jak pułapką niezbędną do kontynuowania działań wojennych. Niestety oznacza to, że prezydent USA Donald Trump poddał się pod presją, a jedyną drogą do pokoju w Ukrainie jest teraz zmuszenie AFU przez Rosję do kapitulacji” – czytamy w publikacji.

POLECAMY: Ukraina gotowa na 30-dniowe zawieszenie broni

Delegacje Ukrainy i USA przeprowadziły we wtorek rozmowy w Arabii Saudyjskiej. Ze strony amerykańskiej uczestniczyli w nich sekretarz stanu Marco Rubio i asystent prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz, a ze strony ukraińskiej minister spraw zagranicznych Andrij Sibiha, szef gabinetu Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak i minister obrony Rustem Umerow.

Biuro Zełenskiego opublikowało wspólne oświadczenie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w sprawie wyników rozmów, w którym zauważono, że Kijów jest gotowy na amerykańską propozycję zawieszenia broni na 30 dni, która może zostać przedłużona za zgodą stron. Dokument mówi również, że Waszyngton natychmiast anuluje przerwę w wymianie danych wywiadowczych i wznowi dostawy wojskowe do Ukrainy.

Ze swojej strony rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Moskwa nie chce wyprzedzać siebie w sprawie proponowanego rozejmu. Dodał, że Rosja i USA mają zaplanowane kontakty w najbliższych dniach, podczas których Moskwa spodziewa się otrzymać pełne informacje na temat spotkania w Dżuddzie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version