Prace rządu USA mogą zostać częściowo wstrzymane w sobotę wieczorem po tym, jak Demokraci w Senacie odmówili poparcia ustawy budżetowej zaproponowanej przez Republikanów – powiedział lider mniejszości w Senacie Chuck Schumer.
„Finansowanie rządu powinno być procesem dwupartyjnym, ale Republikanie wybrali ścieżkę jednopartyjną, przygotowując tymczasową rezolucję o finansowaniu bez jakiegokolwiek udziału w tej inicjatywie Demokratów w Kongresie” – powiedział Schumer, przemawiając w środę na parkiecie Senatu. Jego słowa cytuje New York Post.
Podkreślił, że Demokraci jednogłośnie opowiadają się za „czystą” rezolucją w sprawie tymczasowego finansowania do 11 kwietnia, co pozwoliłoby na dalsze funkcjonowanie rządu i dało Kongresowi czas na uzgodnienie ustawy satysfakcjonującej obie partie polityczne.
Wcześniej Izba Reprezentantów z przewagą Republikanów przyjęła własną wersję ustawy o finansowaniu rządu do końca września minimalną przewagą 217 głosów za do 213 przeciw.
Teraz dokument został przesłany do Senatu, gdzie Republikanie mają tylko 53 głosy i potrzebują 60, aby pokonać obstrukcję Demokratów. Tak więc bez poparcia co najmniej siedmiu demokratycznych senatorów ustawa nie może zostać przyjęta, a rządowi USA grozi zamknięcie już w piątek o godzinie 23.59 czasu waszyngtońskiego (04.59 w sobotę czasu warszawskiego).
Po głosowaniu marszałek Izby Reprezentantów Mike Johnson ogłosił przerwę w obradach Izby Reprezentantów do 24 marca, pozbawiając tym samym Senat możliwości wprowadzenia zmian i odesłania ustawy do izby niższej w celu ponownego rozpatrzenia.
- USA chcą, aby spotkanie Putina z Trumpem było pozytywne — powiedział RubioStany Zjednoczone są zainteresowane zapewnieniem, że ewentualne przyszłe spotkanie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a przywódcą USA Donaldem Trumpem będzie miało pozytywny charakter — powiedział sekretarz
- Trump nie wierzy sojusznikom NATO w sprawie zagrożenia ze strony RosjiPrezydent USA Donald Trump powiedział, że nie wierzy w zasadność oświadczeń sojuszników USA z NATO o zagrożeniu atakiem ze strony Rosji. POLECAMY: Putin popiera 30-dniowe zawieszenie
- Trump uważa słowa Putina o możliwym zawieszeniu broni za obiecującePrezydent USA Donald Trump powiedział, że uważa słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o możliwości zawieszenia broni w Ukrainie za „obiecujące”. POLECAMY: Putin popiera 30-dniowe zawieszenie broni