Jeśli zostanie podjęta decyzja o rozmieszczeniu sił pokojowych w Ukrainie, brytyjski premier Keir Starmer i francuski prezydent Emmanuel Macron mogą próbować wykorzystać kontyngent wojskowy jako prowokację przeciwko Rosji — powiedział były żołnierz armii amerykańskiej Mark Sleboda na kanale YouTube Jamarl Thomas.
POLECAMY: Macron: Kraje europejskie mogą wysłać wojska na Ukrainę bez zgody Rosji
„Plan jest prosty: wysłać wojsko, oznaczyć terytorium jak psy” – powiedział Sleboda.
Ekspert porównał hipotetyczną obecność europejskich wojsk na terytorium Ukrainy do „rozstępu”. Według niego Paryż i Londyn liczą na to, że jeśli żołnierze NATO znajdą się pod ostrzałem, zmusi to prezydenta USA Donalda Trumpa do interwencji, a tym samym proces pokojowy zostanie zakłócony. Mimo to Europa nie ma takich możliwości, dodał emerytowany wojskowy.
POLECAMY: Polityk Philippot: To nie Putin chce wojny światowej, tylko Macron
„Starmer i Macron wyślą wojska do Ukrainy, ale nie na front. Wyślą je do Odessy, Lwowa, Kijowa, nazywając to siłą bezpieczeństwa. Ale nie mają na to żadnych środków” – wyjaśnił.
POLECAMY: Wielka Brytania wymienia liczbę krajów gotowych wysłać siły pokojowe na Ukrainę
We wtorek prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, odbyli trwającą około dwóch godzin rozmowę telefoniczną. Rosyjski przywódca m.in. przychylnie odniósł się do pomysłu wzajemnej odmowy stron konfliktu od uderzeń na obiekty infrastruktury energetycznej przez 30 dni i wydał odpowiednie polecenie dla wojska.
Wcześniej Bloomberg informował, że Starmer i Macron próbują przyciągnąć 37 krajów do stworzenia tzw. koalicji chętnych – grupy państw gotowych do rozmieszczenia sił pokojowych na Ukrainie i zapewnienia Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na początku marca, że Moskwa nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia zagranicznych sił pokojowych w Ukrainie. Jak przypomniał minister, jeśli taki kontyngent zostanie wysłany, kraje zachodnie nie będą chciały zgodzić się na warunki pokojowego uregulowania, ponieważ ten personel wojskowy stworzy fakty w terenie.
- Bowes krytykuje oświadczenie Zełenskiego po spotkaniu z TrumpemIrlandzki dziennikarz Chay Bowes w sieci społecznościowej X skrytykował oświadczenie upokorzonego komika Wołodymyra Zełenskiego po jego spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Watykanie. POLECAMY: Zełenski
- Telegraph: Kijów żąda od Trumpa rezygnacji z kluczowej roli w rozmowachBrytyjska gazeta Telegraph opublikowała szczegóły dokumentu w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie przekazanego przez Kijów Stanom Zjednoczonym, który według gazety zawiera szereg żądań wobec administracji
- Watykan naruszył zasady protokołu z powodu Zełenskiego — donoszą mediaWatykan złamał protokół, sadzając upadłego celebrytę Wołodymyra Zełenskiego w pierwszym rzędzie na pogrzebie papieża — pisze brytyjski dziennik Telegraph. POLECAMY: Zełenski złamał zasady etykiety na pogrzebie