W ostatnich dniach w Sejmie rozgorzała gorąca debata na temat rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej tzw. Tarczy Wschód. Projekt ten, mający na celu wzmocnienie obronności wschodniej granicy Unii Europejskiej, stał się przedmiotem sporu między koalicją rządzącą a opozycją. Krzysztof Bosak z Konfederacji zarzucił rządzącym prowadzenie operacji dezinformacyjnej, twierdząc, że rezolucja PE nie uznaje Tarczy Wschód za flagowy projekt UE, ani nie przesądza o jej finansowaniu.

POLECAMY: UE planuje zastąpić NATO? Ociepa: Rezolucja PE nie była o Tarczy Wschód

Tarcza Wschód – priorytet czy medialna propaganda?

W środę Komisja Europejska opublikowała tzw. białą księgę, w której Tarcza Wschód została uznana za priorytetowy projekt wzmacniający obronność UE. Projekt ten, zainicjowany przez rząd Donalda Tuska, ma na celu zwiększenie ochrony wschodniej granicy Unii. Jednak zdaniem Krzysztofa Bosaka, wicemarszałka Sejmu, rezolucja PE nie potwierdza tych deklaracji.

Na portalu X Bosak napisał:
„Trwa jedna z najbardziej żenujących debat w historii polskiego Sejmu, w której przedstawiciele większości rządzącej próbują zrobić z przesunięcia nowych kompetencji finansowych i obronnych do Brukseli test tego, kto jest za bezpieczeństwem Polski.”

POLECAMY: „Głosowaliśmy przeciwko odbieraniu Pana kompetencji”. Bryłka ostro odpowiada Kosniakowi-Kamyszowi

– Nie ma w rezolucji PE żadnego stwierdzenia, żeby projekt Tarczy Wschód był projektem flagowym dla UE. Nie ma tam żadnego przesądzonego finansowania – jest jedynie taki zamiar – podkreślił Bosak. Poseł Konfederacji zaznaczył również, że rezolucja zakłada równomierne rozłożenie inwestycji obronnych między wszystkich członków UE, co stoi w sprzeczności z ideą priorytetowego traktowania Tarczy Wschód.

Lewica o współpracy z USA i UE

Stanowisko Lewicy w tej sprawie przedstawił Arkadiusz Sikora, który zwrócił uwagę na zaległości Europy w ramach uczestnictwa w NATO. – Ogłoszenie przez Ursulę von der Leyen +białej księgi+ pokazuje, że najwyższa pora, aby te zaległości UE nadrobiła – powiedział Sikora. Poseł Lewicy podkreślił, że Polska musi współpracować zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i z Unią Europejską, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Sikora zaznaczył również, że założenia zawarte w „białej księdze” mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Europie, a inwestycje UE w lokalny przemysł zbrojeniowy są w interesie Polski. – Musimy zrobić wszystko, żeby te pieniądze trafiły właśnie do Polski – dodał.

Krytyka ze strony Konfederacji

Krzysztof Bosak nie pozostawił suchej nitki na debacie sejmowej, określając ją jako „jedną z najbardziej żenujących w historii polskiego Sejmu”. W swoim wpisie na portalu X poseł Konfederacji zarzucił koalicji rządzącej próbę odwrócenia uwagi społeczeństwa od istotnych kwestii, takich jak cięcia funduszy na politykę spójności i rolnictwo, czy zwiększanie eurozadłużenia.

– Ile było w rezolucji PE na temat tzw. Tarczy Wschód? Prawie nic. Ćwierć zdania dopisanego do punktu 15, jednego z 89 punktów tej rezolucji – napisał Bosak. Wicemarszałek Sejmu podkreślił, że rezolucja nie ma wiążącego charakteru, a dopisek dotyczący Tarczy Wschód nie zawiera stwierdzeń umieszczonych w projekcie uchwały Sejmu.

Obronność w rękach państw członkowskich czy Brukseli?

Bosak wyraził również sceptycyzm wobec propozycji zwiększenia kompetencji UE w zakresie obronności. – Obronność trzeba wzmacniać, w szczególności poprzez inwestycje w krajowe przemysły zbrojeniowe. Nie potrzebujemy do tego żadnych programów UE i przesuwania polskich pieniędzy do Brukseli – stwierdził. Jego zdaniem, ewentualne wsparcie ze strony Unii powinno ograniczać się do niskooprocentowanych kredytów dla państw członkowskich, a decyzje dotyczące obronności powinny pozostać w gestii ministrów obrony poszczególnych krajów.

Podsumowanie

Debata nad Tarczą Wschód ujawniła głębokie podziały między polskimi politykami. Podczas gdy koalicja rządząca przedstawia projekt jako priorytetowy dla UE, opozycja zarzuca jej manipulację i próbę odwrócenia uwagi od ważniejszych kwestii. Bez względu na różnice zdań, jedno jest pewne – wzmocnienie obronności Polski i Europy pozostaje kluczowym wyzwaniem na najbliższe lata.


Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version