Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły (KROPS) ostro krytykuje najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które ogranicza liczbę godzin religii w szkołach do jednej w tygodniu i nakazuje realizację tych zajęć wyłącznie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zdaniem organizacji, decyzja ta ma charakter dyskryminujący i jest niezgodna z prawem.

Naruszenie praw rodziców i zagrożenie dla nauczycieli

KROPS podkreśla, że nowe przepisy naruszają prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, w tym w zakresie nauczania religijnego i moralnego. Organizacja zwraca również uwagę na konsekwencje ekonomiczne – tysiące nauczycieli religii może stracić pracę w wyniku wprowadzonych zmian.

– Uważamy, że to rozporządzenie stanowi element wojny ideologicznej o polską szkołę. Usuwa ono treści chrześcijańskie z przestrzeni publicznej i wpisuje się w politykę ograniczania przywilejów katolików, co ma cechy prześladowania za wiarę – czytamy w stanowisku Koalicji.

Likwidacja Wychowania do życia w rodzinie

KROPS zwraca również uwagę na inne kontrowersyjne zmiany w systemie edukacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zlikwidować przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie, zastępując go tzw. Edukacją zdrowotną z modułem edukacji seksualnej. Choć w 2025 roku przedmiot ten ma być nieobowiązkowy, podobnie jak religia i etyka, to lekcje edukacji zdrowotnej nie będą podlegać takim restrykcjom jak zajęcia z religii czy etyki.

– W praktyce sugeruje to plan wprowadzenia obowiązkowego charakteru edukacji zdrowotnej w niedalekiej przyszłości – ostrzega KROPS.

Kontrowersje wokół edukacji zdrowotnej

W projektowanej podstawie programowej nowego przedmiotu znajdą się tematy związane z prawami i społecznymi aspektami przynależności do grupy LGBTQ. Uczniowie szkół podstawowych będą omawiać kwestie prawne i społeczne związane z tym środowiskiem, w tym postulaty dotyczące prawa do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe oraz wprowadzenia do prawa koncepcji płci jako zmiennej (z uwzględnieniem 56 i więcej płci).

– LGBTQ to skrót oznaczający lesbijki, gejów, biseksualistów, transseksualistów i osoby queer, które odrzucają tradycyjne normy płciowe i seksualne – przypomina KROPS.

Czy polska szkoła staje się areną wojny ideologicznej?

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły wyraża obawy, że wprowadzane zmiany są elementem szerszej polityki mającej na celu ograniczenie wpływu tradycyjnych wartości chrześcijańskich na system edukacji. Organizacja wzywa do sprzeciwu wobec tych działań i obrony praw rodziców oraz nauczycieli.

– Trzeba stanowczo przeciwstawić się tym zmianom, które zagrażają wolności wychowania i edukacji w Polsce – podsumowuje KROPS.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version