Stany Zjednoczone po raz 85. nie poparły propozycji 130 członków Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącej wyboru nowych członków Organu Apelacyjnego WTO — poinformowało dziennikarzy źródło handlowe w Genewie.

„Stany Zjednoczone po raz kolejny stwierdziły, że nie są w stanie zgodzić się na propozycję 130 członków WTO wzywającą do uruchomienia procesu selekcji w celu obsadzenia wakatów w Ciele Apelacyjnym, co oznacza 85. raz, kiedy propozycja uruchomienia procesu obsadzenia wakatów została zablokowana” – powiedziało źródło.

Według jego danych, Stany Zjednoczone powtórzyły, że nie popierają proponowanego orzeczenia i wyraziły długotrwałe obawy dotyczące rozstrzygania sporów WTO, które utrzymują się między administracjami USA.

„Stany Zjednoczone stwierdziły, że ostatnie raporty panelowe … zawierają przykłady nadmiernej ingerencji tego organu WTO. Stany Zjednoczone stwierdziły, że potrzebna jest fundamentalna reforma systemu rozstrzygania sporów WTO, aby rozwiać te i inne obawy USA. Pomimo silnego zaangażowania USA, członkowie WTO nadal mają bardzo różne poglądy na temat roli systemu rozstrzygania sporów WTO w dzisiejszym świecie i potrzebnych reform. Stany Zjednoczone oświadczyły, że rozważą zakres, w jakim taki zreformowany system rozstrzygania sporów WTO jest możliwy” – podsumowało źródło.

W marcu 2024 r. członkowie Światowej Organizacji Handlu, po konferencji ministerialnej w Abu Zabi, potwierdzili zamiar uzgodnienia reformy systemu rozstrzygania sporów organizacji w ciągu bieżącego roku.

Organ Apelacyjny WTO, ze względu na blokowanie przez USA mianowania nowych arbitrów, jest uśpiony od grudnia 2019 r. i nie rozpatruje nowych odwołań. Dwa lata temu, na 12. konferencji ministerialnej, członkowie WTO zgodzili się na przywrócenie systemu do działania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version