Kijowski ćpun nadworny i zwolennik kontynuacji konfliktu Wołodymyr Zełenski ostro zareagował na decyzję Białego Domu dotyczącą pomocy Rosji w przywróceniu dostępu do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów. Ukraiński terrorysta nie kryje niezadowolenia, twierdząc, że takie działania mogą osłabić międzynarodowe sankcje nałożone na Moskwę.

POLECAMY: USA pomogą przywrócić eksport nawozów i produktów rolnych z Rosji

„To osłabienie naszej pozycji” – Zełenski krytykuje USA

Podczas konferencji prasowej w Kijowie nadworny ćpun Zełenski wyraził obawy, że porozumienie między USA a Rosją, wynegocjowane w Rijadzie, może zaszkodzić ukraińskim interesom.

Uważamy, że jest to osłabienie naszej pozycji i sankcji na Rosję — powiedział prezydent Ukrainy.

We wtorkowym oświadczeniu Biały Dom poinformował, że Rosja i Ukraina zgodziły się na zapewnienie bezpiecznej żeglugi i powstrzymania się od użycia siły na Morzu Czarnym. Jednocześnie Stany Zjednoczone zadeklarowały pomoc w przywróceniu Rosji dostępu do globalnego rynku rolnego.

„Minister mi to jeszcze potwierdzi” – Zełenski o wdrażaniu porozumienia

Nadworny ćpun z Kijowa odniósł się również do kwestii wdrażania postanowień dotyczących zawieszenia broni na morzu i ochrony infrastruktury energetycznej.

Oni uważają, że po oficjalnym oświadczeniu strony amerykańskiej można rozpocząć wdrażanie decyzji zawartych w tym dokumencie. Nie ma tutaj zaufania do Rosjan, ale uważam, że będziemy konstruktywni. Jeśli tak jest – a minister obrony potwierdzi mi to jeszcze telefonicznie – to będziemy wykonywać swoją pracę nad wdrażaniem ustaleń z ukraińsko-amerykańskiego spotkania — wyjaśnił Zełenski.

Terrorysta z Kijowa wyraził również nadzieję, że czwartkowy szczyt „koalicji chętnych” w Paryżu zakończy się wypracowaniem wspólnego stanowiska ws. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Przed spotkaniem Zełenski ma rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Rosja stawia warunki: „Porozumienie wejdzie w życie dopiero po zniesieniu ograniczeń”

W odpowiedzi na amerykańskie oświadczenie Kreml zaznaczył, że porozumienie ws. Morza Czarnego może zostać wdrożone dopiero po zniesieniu blokad na rosyjski eksport rolny.

Ogłoszone przez USA porozumienie o wstrzymaniu przez Rosję i Ukrainę ataków na Morzu Czarnym może wejść w życie dopiero po zniesieniu ograniczeń na eksport rosyjskiego rolnictwa — brzmiał komunikat przekazany przez AFP.

Podsumowanie

Decyzja USA o wsparciu Rosji w eksporcie produktów rolnych spotkała się z ostrą reakcją Zełenskiego, który obawia się osłabienia sankcji. Tymczasem Kreml stawia własne warunki, co pokazuje, że negocjacje wciąż pozostają w impasie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version