Spółka CPK dokonała pierwszego zakupu nieruchomości na trasie budowanej linii Kolei Dużych Prędkości (KDP), która połączy Warszawę, Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i Łódź (tzw. linia Y). Transakcja została sfinalizowana w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN), skierowanego do właścicieli działek zabudowanych, przez które ma przebiegać nowa trasa.
POLECAMY: Z Krakowa do CPK przez Warszawę. Wielkie zamieszanie w sprawie planów budowy w „okrojonym kształcie”
KPDN – dobrowolne negocjacje z właścicielami działek
Akt notarialny został podpisany z właścicielem działki, który przystąpił do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN), przygotowanego przez spółkę CPK. Program skierowany jest do właścicieli nieruchomości zabudowanych, przez które ma przebiegać wyznaczona trasa – czytamy w komunikacie.
Do programu zakwalifikowano 199 działek między Warszawą a Łodzią. Właściciele prawie 190 z nich wyrazili chęć uczestnictwa, a obecnie trwają negocjacje. Dotychczas podpisano protokoły uzgodnień (ustalenie warunków sprzedaży) dla 53 nieruchomości.
„Symboliczny moment” – komentarz prezesa CPK
„To symboliczny moment, który rozpoczyna kolejny etap przygotowań do budowy kolejowego połączenia z nowym lotniskiem powstającym w centrum Polski. Dobre przyjęcie oferty, zawartej w zapisach KPDN przez właścicieli działek, świadczy o tym, że stworzyliśmy efektywny instrument prawny, który pozwolił sprawnie realizować inwestycję publiczną. To również dowód na to, że inwestycja ta prowadzona jest z poszanowaniem praw i godności osób, na które ma bezpośredni wpływ” – skomentował prezes CPK Filip Czernicki.
Kiedy ruszy budowa linii Y? Harmonogram CPK
Na kolejnych odcinkach linii Y w pierwszym etapie zaproszenia do KPDN zostaną skierowane do właścicieli działek zabudowanych. Nabór rozpocznie się dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowych oraz decyzji zarządu spółki o wstępnej kwalifikacji nieruchomości.
„Według przyjętego przez CPK harmonogramu linia 'Y’ z Warszawy do Łodzi przez CPK ma zostać oddana do użytku w 2032 roku, a do Poznania i do Wrocławia – w 2035 roku” – przypomniano w komunikacie.
CPK – kluczowa inwestycja dla Polski
Centralny Port Komunikacyjny to projekt integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W jego ramach powstanie:
- nowe lotnisko między Warszawą a Łodzią,
- system kolei dużych prędkości,
- rozbudowana infrastruktura drogowa.
Port lotniczy ma obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie w pierwszych latach działalności, z możliwością dalszej rozbudowy. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku to 131,7 mld zł.