W środę Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu Karnego, rozszerzającą ochronę przed tzw. mową nienawiści. Nowe przepisy wprowadzają do katalogu przestępstw motywowanych uprzedzeniami dodatkowe przesłanki: niepełnosprawność, wiek, płeć oraz orientację seksualną. Dotychczasowe regulacje obejmowały jedynie przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową oraz bezwyznaniowość.
Wyniki głosowania: 60 senatorów za, 27 przeciw
Decyzja Senatu potwierdza wcześniejsze stanowisko Sejmu, gdzie 6 marca projekt poparło 238 posłów (KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica i Razem). Przeciwko ustawie głosowało 182 parlamentarzystów (PiS, Konfederacja, koło Republikanie).
Kontrowersje wokół nowych przepisów
Poseł Konfederacji Karina Bosak ostrzegła, że rozszerzenie definicji mowy nienawiści na krytykę środowisk LGBT może prowadzić do cenzury. Przeciwnicy ustawy argumentowali, że nowe przepisy mogą wymuszać autocenzurę i ograniczać wolność słowa, karząc nie tylko czyny, ale także wypowiedzi.
Ściganie z urzędu i głosy sprzeciwu
Przestępstwa z nienawiści dotyczące nowych przesłanek będą ścigane z urzędu. Wśród głosujących przeciw znalazł się m.in. wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), choć odrzucił też wniosek PiS o odrzucenie projektu w całości. W klubie KO przeciw głosowała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.
Co dalej z ustawą?
Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta. Jeśli wejdzie w życie, polskie prawo karne zyska dodatkowe narzędzia do walki z przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami.
- Sześć dni wolnego dla opiekunów. Rewolucja urlopowa w PolsceW Polsce od lat trwa debata na temat urlopów opiekuńczych, jednak zmiany, które mogą nadejść, mają szansę na przełom w tej kwestii. Wyobraź sobie sześć dni
- KSW 105 – Wyniki wszystkich walk – NA ŻYWO26 kwietnia 2025 roku PreZero Arena w Gliwicach stanie się areną dla jednej z najbardziej oczekiwanych gal MMA w Polsce – XTB KSW 105. Wydarzenie to
- Rząd blokuje atom, a Sołowow stawia na małe reaktoryPolska stoi przed energetycznym kryzysem. Tradycyjne źródła energii, jak węgiel i gaz, zaczynają zawodzić, a zapotrzebowanie na stabilne źródła energii rośnie. W tym kontekście na scenę