Sekretarz Generalny ONZ António Guterres pozostaje do dyspozycji, aby zapewnić swoje „dobre usługi” w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie Ukrainy — powiedział jego rzecznik Stephane Dujarric.

POLECAMY: Biały Dom ogłasza porozumienie pomiędzy Rosją i Ukrainą w sprawie powstrzymania użycia broni na Morzu Czarnym

„Dobre urzędy sekretarza generalnego pozostają dostępne, aby wspierać wszelkie wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju” – powiedział Dujarric podczas briefingu dla dziennikarzy.

Guterres wyraził nadzieję, że porozumienia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi oraz między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w Rijadzie utorują drogę do trwałego zawieszenia broni i przyczynią się do osiągnięcia sprawiedliwego, wszechstronnego i trwałego pokoju w Ukrainie zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, dodał jego rzecznik.

We wtorek w Rijadzie odbyła się nowa runda rozmów między delegacjami USA i Ukrainy. Po jej zakończeniu ukraiński minister obrony Rustem Umerow powiedział, że strony zgodziły się zapewnić bezpieczną żeglugę na Morzu Czarnym i wdrożyć porozumienie w sprawie całkowitego zakazu ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji. Zauważył również, że strony nadal pracują nad osiągnięciem „trwałego pokoju”. Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina i USA uzgodniły, że oprócz USA, kraje trzecie mogą uczestniczyć w monitorowaniu zgodności z umowami dotyczącymi Ukrainy.

We wtorek Kreml opublikował wyniki spotkania rosyjskich i amerykańskich grup ekspertów, które odbyło się w Rijadzie. Zgodnie z oświadczeniem, Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się opracować środki w celu wdrożenia porozumienia o zakazie strajków na rosyjskich i ukraińskich obiektach energetycznych przez okres 30 dni, począwszy od 18 marca 2025 r., z możliwością przedłużenia i wycofania się z porozumienia w przypadku nieprzestrzegania przez którąkolwiek ze stron. Poinformowano również, że zgodnie z porozumieniem między prezydentami Rosji i USA, strony rosyjska i amerykańska zgodziły się zapewnić wdrożenie inicjatywy czarnomorskiej, która obejmuje zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, niestosowanie siły i zapobieganie wykorzystywaniu statków handlowych do celów wojskowych przy jednoczesnym organizowaniu odpowiednich środków kontroli poprzez inspekcję takich statków, ale porozumienie wejdzie w życie dopiero po spełnieniu szeregu warunków, z których jednym jest zniesienie ograniczeń sankcji nałożonych na Rosselkhozbank.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version