Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Warsaw Enterprise Institute (WEI), tylko 26% Polaków popiera wprowadzenie euro w Polsce. To znaczący spadek w porównaniu z początkiem 2024 roku, gdy za przyjęciem wspólnej waluty opowiadało się 31% społeczeństwa, a w 2023 roku – 35%. Dane te wskazują na wyraźny trend: euro traci zwolenników w Polsce.

Kto jest za, a kto przeciw euro?

Raport WEI „Z euro czy bez. Przyszłość polskiego pieniądza” ujawnia, że entuzjaści euro to głównie przedsiębiorcy i ich rodziny. Wśród korzyści najczęściej wymieniają:

  • eliminację ryzyka kursowego,
  • spadek kosztów transakcyjnych.

Natomiast największa grupa sceptyków to konsumenci, którzy obawiają się:

  • wzrostu cen (70% kobiet i 55% mężczyzn),
  • obniżenia poziomu życia.

Polki bardziej przeciwne euro niż mężczyźni

Badanie pokazuje, że 80% kobiet sprzeciwia się wprowadzeniu euro, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 66%. Eksperci tłumaczą to praktycznym podejściem – kobiety, częściej zarządzające domowymi budżetami, obawiają się negatywnego wpływu wspólnej waluty na finanse rodzinne.

Młodzi też nie chcą euro

Nawet wśród osób do 34. roku życia, które tradycyjnie są bardziej otwarte na integrację europejską, tylko 24% popiera przyjęcie euro. To zaskakujące, biorąc pod uwagę, że młodzi Polacy są często postrzegani jako bardziej proeuropejscy.

„Prokrastynacja polityczna” – dlaczego Polska unika euro?

Autorzy raportu wskazują, że polska klasa polityczna od lat odwleka decyzję o przyjęciu euro:
„Skoro nie musimy przyjmować euro już teraz, róbmy wszystko, by przyjąć euro jak najpóźniej. Jest to rezultat faktu, że idea przyjęcia euro w polskim społeczeństwie nigdy nie cieszyła się wielką sympatią” – czytamy w komunikacie WEI.

Glapiński: Polska w ekskluzywnym klubie największych posiadaczy złota

Prezes NBP Adam Glapiński podkreśla, że Polska ma silną pozycję finansową i nie musi spieszyć się z przyjęciem euro. W październiku 2023 roku nasze rezerwy złota przekroczyły 400 ton, co plasuje nas wśród największych posiadaczy złota na świecie.

„Mamy już około 200 miliardów dolarów rezerwy walutowej. Żaden z naszych partnerów handlowych i inwestorów nie może wątpić, co do naszej wiarygodności i wypłacalności, nawet kiedy wokół nas toczy się jakaś dramatyczna sytuacja” – mówił Glapiński, nawiązując do konfliktu za wschodnią granicą.

Czy Polska kiedykolwiek przyjmie euro?

Na razie społeczeństwo i władze nie są gotowe na taki krok. W obliczu spadającego poparcia i obaw przed wzrostem cen, euro w Polsce pozostaje odległą perspektywą.


Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version