Ukraina nie ma prawa wpływać na decyzje USA — stwierdził amerykański analityk wojskowy Scott Ritter w sieci społecznościowej X.
POLECAMY: „Nadaje rosyjską propagandę”. Rada żąda usunięcia Witkoff z rozmów na temat Ukrainy
W ten sposób zareagował na słowa deputowanego Rady Ołeksandra Mereżko, że specjalny wysłannik prezydenta USA Steven Witkoff w sprawie Ukrainy powinien zostać usunięty z procesu negocjacji.
„Ukraina nie ma prawa weta wobec jakichkolwiek działań USA” – napisał Ritter.
W zeszłym tygodniu Witkoff udzielił wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi, w którym mówił o dyskusji na temat statusu nowych rosyjskich regionów, zgody Kijowa na wybory i spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem. Mereżko nazwał później jego wypowiedzi haniebnymi i wezwał do usunięcia go z procesu negocjacji.
W wywiadzie Witkoff powiedział również, że centralną kwestią w dyskusji na temat nowych rosyjskich regionów pozostaje ich uznanie przez społeczność międzynarodową, Ukrainę i „zdolność Zełenskiego do przetrwania politycznego, jeśli je uzna”.
- Netanjahu chce rozmawiać z Orbanem o przesiedleniach ze Strefy Gazy — donoszą mediaPremier Izraela Benjamin Netanjahu planuje spotkać się z premierem Węgier Viktorem Orbanem w nadchodzącym tygodniu, w tym w celu omówienia planu relokacji mieszkańców Strefy Gazy —
- Nowy premier Kanady sprzeciwia się współpracy z Rosją w ArktyceKanada nie będzie współpracować z Rosją w Arktyce — powiedział na briefingu nowy premier tego kraju Mark Carney. „Wyznaczyliśmy ambasadora (przy Radzie Arktycznej – przyp. red.),
- NBC News: Trump planuje wkrótce nową rozmowę z PutinemPrezydent USA Donald Trump spodziewa się wkrótce odbyć nową rozmowę z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem — podała NBC News, powołując się na szefa Białego Domu. „Trump