W środkowej części Birmy doszło do niszczycielskiego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7 – alarmuje amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS). Wstrząsy odczuto w całym regionie, a mieszkańcy w panice opuszczali budynki. Czy grozi nam fala kolejnych kataklizmów?

Silne wstrząsy i wtórne trzęsienie – co się wydarzyło?

Trzęsienie ziemi wystąpiło o godzinie 7:20 czasu polskiego (12:50 czasu lokalnego), około 16 kilometrów na północny zachód od miasta Sikong. Hipocentrum, czyli miejsce uwolnienia energii, znajdowało się na głębokości 10 kilometrów.

Dwanaście minut później w tym samym rejonie odnotowano kolejny wstrząs o magnitudzie 6,8, również na głębokości 10 km. Eksperci ostrzegają, że takie wstrząsy mogą prowadzić do poważnych zniszczeń. To najsilniejsze trzęsienie ziemi zarejestrowane w 2023 roku na świecie.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2025/03/2025_03_28_BE_r2nbik4d.5cw.mp4

Czy są ofiary? Jakie są skutki kataklizmu?

Według USGS epicentrum znajdowało się 100 km na północ od Monywa i 396 km od stolicy Birmy, Naypyidaw. Na szczęście obszar ten nie jest gęsto zaludniony, a jak dotąd nie potwierdzono ofiar śmiertelnych ani poważnych zniszczeń.

Jednak mieszkańcy Rangunu, największego miasta Birmy, w panice wybiegali na ulice. Świadkowie relacjonują, że w turystycznym Pagan goście hotelowi ewakuowali się z pokoi, odczuwając silne drgania.

„W szpitalu w Rangunie odczuliśmy dwa silne wstrząsy trwające około minuty. Pacjenci, lekarze i odwiedzający natychmiast opuścili budynek” – relacjonuje dziennikarz Associated Press.

Skutki odczuwalne w Indiach, Bangladeszu i Nepalu

Wstrząsy dotarły nawet do północno-wschodnich Indii, szczególnie do stanów Asam i Bengal Zachodni. W Parku Narodowym Kaziranga, który odwiedza właśnie książę William z księżną Kate, również odczuto drgania. Brytyjski dyplomata Scott Furssedonn-Wood zapewnił, że wszyscy są bezpieczni.

W stanie Asam doszło do awarii prądu po uszkodzeniu elektrowni, a w stolicy regionu, Dispur, pojawiły się problemy z łącznością komórkową. Wstrząsy odnotowano też w stolicy Bangladeszu, Dhace, oraz we wschodnim Nepalu.

Czy Birma jest zagrożona kolejnymi trzęsieniami?

W marcu 2011 roku w północno-wschodniej Birmie, przy granicy z Tajlandią, wystąpiło trzęsienie o magnitudzie 6,8, które zabiło co najmniej 74 osoby. Obecne wstrząsy są znacznie silniejsze, ale na razie nie ma doniesień o tak poważnych stratach.

Eksperci monitorują sytuację, a lokalne służby pozostają w gotowości. Czy to zapowiedź kolejnych kataklizmów? Świat wstrzymuje oddech.


Tagi: trzęsienie ziemi Birma, najsilniejsze trzęsienie 2023, wstrząsy w Azji, kataklizm Birma, USGS, zagrożenia sejsmiczne, trzęsienie ziemi Indie, Birma news, bezpieczeństwo sejsmiczne, aktualności katastrofy naturalne

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version