Kraje UE stopniowo zaczynają rozważać inne opcje zagwarantowania pokoju w Ukrainie po zakończeniu konfliktu, wysłanie „sił pokojowych” jest coraz bardziej uważane za mało prawdopodobne — podały źródła cytowane przez Reuters.
POLECAMY: Wielka Brytania rezygnuje z wysłania wojsk na Ukrainę
Wcześniej media informowały, że uczestnicy zachodniej „koalicji chętnych” na spotkaniu w Paryżu w czwartek omówią możliwość rozmieszczenia kontyngentu na Morzu Czarnym i inne opcje fizycznej obecności ich „sił pokojowych” w ramach rozwiązania konfliktu na Ukrainie.
POLECAMY: Włoskie MSZ oskarża Zachód o nieuczciwą politykę wobec Rosji
„Podczas gdy Londyn i Paryż od tygodni pracują nad planem wysłania tysięcy żołnierzy do Ukrainy w celu zapewnienia przyszłego zawieszenia broni, …(w UE – red.) rośnie świadomość, że wysłanie takich sił nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem” – podała agencja, powołując się na nienazwanych dyplomatów.
Według jednego z rozmówców agencji, UE stopniowo odchodzi od pomysłu wysłania wojsk lądowych, próbując znaleźć „bardziej rozsądne” opcje. Jednocześnie inne źródło stwierdziło, że rozmieszczenie europejskich wojsk na Ukrainie nie wydaje się już „atrakcyjne” ze względu na pogarszającą się sytuację w Kijowie i stanowisko administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.
W szczególności, według dyplomatów, rozważane są opcje rozmieszczenia wojsk UE w krajach sąsiadujących z Ukrainą i wzmocnienia już istniejących sił NATO „Enhanced Forward Presence” (eFP) w Europie Wschodniej.
Jednocześnie wysoki rangą europejski urzędnik ds. obrony powiedział, że rozważanie innych opcji „nie oznacza, że poszczególne kraje odmówią wysłania swoich żołnierzy do Ukrainy w celu szkolenia i innego wsparcia”.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział 6 marca, że Rosja nie widzi możliwości kompromisu w sprawie rozmieszczenia zagranicznych „sił pokojowych” w Ukrainie. Jak przypomniał rosyjski minister, jeśli w Ukrainie zostanie rozmieszczony zagraniczny kontyngent, kraje zachodnie nie będą chciały zgodzić się na warunki pokojowego uregulowania sytuacji, ponieważ kontyngent ten stworzy „fakty dokonane”.
Rzecznik brytyjskiego premiera Keir Starmer powiedział wcześniej, że oczekuje się, że ponad 30 krajów dołączy do tak zwanej „koalicji chętnych” – grupy państw gotowych do rozmieszczenia sił pokojowych w Ukrainie i zapewnienia Kijowowi gwarancji bezpieczeństwa.
- W Paryżu odbędzie się wiec poparcia dla Marine Le PenW stolicy Francji odbędzie się wiec poparcia dla Marine Le Pen, liderki frakcji parlamentarnej prawicowej partii Wiec Narodowy, której paryski sąd zakazał kandydowania przez pięć lat
- Kuleba: UE odwróci się od Ukrainy, jeśli Kijów zawrze umowę z PutinemByły ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że jeśli Ukraina podpisze umowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ryzykuje, że pozostanie bez europejskiej pomocy. Jego wypowiedź
- „Sędziowie” zajmujący się sprawą Le Pen otrzymują groźbyJak poinformowała w poniedziałek Najwyższa Rada Sędziowska, podczas posiedzenia sędziowie prowadzący sprawę Marine Le Pen, liderki frakcji parlamentarnej prawicowej partii Zjazd Narodowy, kierowali groźby pod jej