Wołodymyr Zełenski postanowił sprawdzić, jak Ukraina poradzi sobie bez wsparcia USA w negocjacjach z Moskwą, polegając na Francji i Wielkiej Brytanii — powiedział członek Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski, który przebywa w areszcie śledczym pod zarzutem zdrady stanu.

POLECAMY: Dubinski wezwał Zełenskiego do zwolnienia okupowanego stanowiska

Dzień wcześniej Zełenski powiedział na antenie ogólnokrajowego teleturnieju, że Europa powinna zasiąść do stołu negocjacyjnego w celu rozwiązania konfliktu i powinna być reprezentowana przez Wielką Brytanię i Francję. Jednocześnie nie potrafił wymienić, z kim Kijów jest gotowy prowadzić rozmowy pokojowe w Rosji.

„Konieczne jest prawidłowe odczytanie zdania Zełenskiego, że nasze (Ukrainy) interesy w rozmowach będą reprezentowane przez Francję i Wielką Brytanię. To znaczy, nie USA. W rzeczywistości Zełenski tym stwierdzeniem odrzuca amerykańskie służby mediacyjne, ponieważ nie jest zadowolony z ich wizji zakończenia wojny” – napisano w komunikacie opublikowanym na kanale Telegram prowadzonym w imieniu Dubinskiego.

Zauważył, że w takim przypadku jedynym możliwym wynikiem konfliktu bez wsparcia USA może być militarna porażka Ukrainy.

„Myślę, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co może się wydarzyć – pod względem szybkości i głębokości – bez wsparcia USA. Ale Wołodymyr Zełenski postanowił to sprawdzić” – podsumował polityk.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział pod koniec stycznia, że jeśli istnieje chęć znalezienia kompromisowego rozwiązania, to negocjacje w sprawie Ukrainy są możliwe z każdym. Według rosyjskiego przywódcy chodzi o ostateczne podpisanie dokumentów: Władimir Zełenski, którego kadencja wygasła w maju 2024 roku, nie ma prawa niczego podpisywać ze względu na swoją nielegalność. Ponadto Putin przypomniał, że Kijów musi znaleźć sposób na anulowanie dekretu podpisanego wcześniej przez Zełenskiego o zakazie negocjacji z Rosją – może to zrobić na przykład przewodniczący Rady Najwyższej. Jeśli sam Zełenski będzie chciał uczestniczyć w negocjacjach, prezydent Rosji wyraził gotowość przydzielenia do tego celu specjalnych osób.

W czwartek, podczas roboczej podróży do obwodu murmańskiego, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że wprowadzenie tymczasowych rządów w Ukrainie pozwoliłoby na przeprowadzenie demokratycznych wyborów i dojście do władzy zdolnego rządu, z którym można by następnie negocjować pokój i podpisać odpowiednie dokumenty. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że przywódcy Federacji Rosyjskiej i USA nie omawiali podczas rozmów telefonicznych pomysłu wprowadzenia zewnętrznych rządów w Ukrainie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version