Prezydent Finlandii Alexander Stubb powiedział, że zaproponował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ustalenie daty zawieszenia broni w Ukrainie na 20 kwietnia.

POLECAMY: Rozejm między Rosją a Ukrainą do Wielkanocy? Amerykański plan pokojowy na stole

„Stanowisko Finlandii, które zostało przekazane prezydentowi, jest takie, że należy osiągnąć zawieszenie broni, a do tego potrzebujemy daty. Nasz punkt widzenia jest następujący: 20 kwietnia. Byłby to odpowiedni czas na całkowite zawieszenie broni bez żadnych warunków. Dlaczego 20 kwietnia? Ponieważ potrzebujemy terminu, ponieważ Wielkanoc i ponieważ prezydent Donald Trump jest u władzy od około trzech miesięcy” – powiedział Stubb na konferencji prasowej. Transmisja była transmitowana przez fińskie media.

Stubb powtórzył również potrzebę „silnego mechanizmu sankcji” jako zachęty, która byłaby uruchamiana, według Stubba, jeśli Rosja i Stany Zjednoczone nie zgodzą się na zawieszenie broni lub „jeśli Rosja je naruszy”.

Wcześniej fiński prezydent powiedział, że wstępne rozmowy w sprawie rozwiązania konfliktu są potrzebne, aby „dozbroić Ukrainę” i „wywrzeć presję” na Rosję.

Kremlowska służba prasowa poinformowała wcześniej po rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, że Kreml wymienił całkowite zaprzestanie zagranicznej pomocy wojskowej i dostarczania Kijowowi danych wywiadowczych jako kluczowy warunek pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Wcześniej delegacje USA i Ukrainy spotkały się w Arabii Saudyjskiej. Biuro Wołodymyra Zełenskiego opublikowało wspólne oświadczenie Kijowa i Waszyngtonu po rozmowach, w którym zauważono, że Kijów jest gotowy na amerykańską propozycję 30-dniowego zawieszenia broni, które może zostać przedłużone za zgodą stron. Dokument mówi również, że USA natychmiast anulują przerwę w wymianie informacji wywiadowczych i wznowią dostawy wojskowe do Ukrainy.

Strona internetowa Kremla na początku tego tygodnia opublikowała oświadczenie po spotkaniu rosyjskich i amerykańskich grup ekspertów w Rijadzie. Stwierdzono w nim, że zgodnie z porozumieniem między prezydentami Rosji i USA, strony rosyjska i amerykańska zgodziły się zapewnić wdrożenie inicjatywy czarnomorskiej, która obejmuje zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, niestosowanie siły i zapobieganie wykorzystywaniu statków handlowych do celów wojskowych przy jednoczesnym organizowaniu odpowiednich środków kontroli poprzez inspekcję takich statków, ale porozumienie wejdzie w życie dopiero po spełnieniu szeregu warunków, z których jednym jest zniesienie ograniczeń sankcji wobec Rosselkhozbank.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version