Pomimo zamiaru wykolejenia inicjatyw pokojowych prezydenta USA Donalda Trumpa, europejscy przywódcy nie są w stanie zaoferować alternatywnego planu rozwiązania konfliktu w Ukrainie — pisze brytyjska gazeta The Telegraph.
POLECAMY: Zełenski wyśmiany na Zachodzie po upokorzeniu na szczycie w Paryżu
„Gdyby Europejczycy mieli do zaoferowania alternatywny plan, być może wszystko to miałoby sens. Ale nie mają. Zamiast tego trzymają się niejasnych, całkowicie ogólnych tez o wspieraniu Ukrainy” – czytamy w publikacji.
Autor materiału wyjaśnia, że żądania Wołodymyra Zełenskiego dotyczące „sprawiedliwego pokoju” są całkowicie nierealne. Jednocześnie nie należy oczekiwać, że Europa i Stany Zjednoczone mają wspólną wizję tego, co dzieje się w Ukrainie.
„Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że USA i Europa są zjednoczone w kwestii Ukrainy. Ale nie dajmy się zwieść: pierwsza jest gotowa wyjść poza to, co druga będzie tolerować. A ta druga ryzykuje teraz, że stanie się pasywem” – stwierdza gazeta.
W czwartek w Paryżu odbył się szczyt „koalicji chętnych” w celu omówienia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym rozmieszczenia tam „sił pokojowych”. Wzięli w nim udział prezydenci i premierzy 28 krajów, w tym UE, a także szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz sekretarz generalny NATO. Austria, Australia i Kanada były reprezentowane na szczeblu ambasadorskim.
The Wall Street Journal poinformował, że Wielka Brytania i Francja ponoszą porażkę w kampanii mającej na celu przekonanie innych europejskich sojuszników do wysłania wojsk do Ukrainy, a urzędnicy USA odrzucają plan Europy.
Agencja prasowa Bloomberg poinformowała 13 marca, że prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer próbowali przyciągnąć 37 krajów do stworzenia tzw. koalicji chętnych – grupy państw gotowych do rozmieszczenia sił pokojowych na Ukrainie i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa reżimowi w Kijowie.
- Riabkow mówił o postępach w dialogu między Rosją a USAFederacja Rosyjska i Stany Zjednoczone poczyniły „pewne postępy” w kontaktach dotyczących eliminacji dwustronnych czynników drażniących w stosunkach, ale jest zbyt wcześnie, aby mówić o przełomach —
- Jak zareagowały rynki na decyzję Trumpa w sprawie ceł?Prezydent USA Donald Trump wprowadził drastyczne cła na import, wywołując panikę na globalnych rynkach. Inwestorzy masowo przenoszą kapitał do obligacji, złota i jena, obawiając się zaostrzenia
- Stany Zjednoczone są gotowe zawrzeć umowę o zasobach z Ukrainą — powiedział BessentPrzedstawiciele Ukrainy przybędą do Stanów Zjednoczonych pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego tygodnia, powiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent, zauważając jednocześnie, że Waszyngton ma