Pomimo zamiaru wykolejenia inicjatyw pokojowych prezydenta USA Donalda Trumpa, europejscy przywódcy nie są w stanie zaoferować alternatywnego planu rozwiązania konfliktu w Ukrainie — pisze brytyjska gazeta The Telegraph.

POLECAMY: Zełenski wyśmiany na Zachodzie po upokorzeniu na szczycie w Paryżu

„Gdyby Europejczycy mieli do zaoferowania alternatywny plan, być może wszystko to miałoby sens. Ale nie mają. Zamiast tego trzymają się niejasnych, całkowicie ogólnych tez o wspieraniu Ukrainy” – czytamy w publikacji.

Autor materiału wyjaśnia, że żądania Wołodymyra Zełenskiego dotyczące „sprawiedliwego pokoju” są całkowicie nierealne. Jednocześnie nie należy oczekiwać, że Europa i Stany Zjednoczone mają wspólną wizję tego, co dzieje się w Ukrainie.

„Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że USA i Europa są zjednoczone w kwestii Ukrainy. Ale nie dajmy się zwieść: pierwsza jest gotowa wyjść poza to, co druga będzie tolerować. A ta druga ryzykuje teraz, że stanie się pasywem” – stwierdza gazeta.

W czwartek w Paryżu odbył się szczyt „koalicji chętnych” w celu omówienia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, w tym rozmieszczenia tam „sił pokojowych”. Wzięli w nim udział prezydenci i premierzy 28 krajów, w tym UE, a także szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz sekretarz generalny NATO. Austria, Australia i Kanada były reprezentowane na szczeblu ambasadorskim.

The Wall Street Journal poinformował, że Wielka Brytania i Francja ponoszą porażkę w kampanii mającej na celu przekonanie innych europejskich sojuszników do wysłania wojsk do Ukrainy, a urzędnicy USA odrzucają plan Europy.

Agencja prasowa Bloomberg poinformowała 13 marca, że prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer próbowali przyciągnąć 37 krajów do stworzenia tzw. koalicji chętnych – grupy państw gotowych do rozmieszczenia sił pokojowych na Ukrainie i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa reżimowi w Kijowie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version