Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Medyce i Korczowej zatrzymali obywateli Ukrainy, którzy próbowali przekroczyć granicę z fałszywymi lub uszkodzonymi dokumentami. W ostatnich dniach doszło do kilku takich incydentów, a sprawcy muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

POLECAMY: Ukrainka zatrzymana na granicy za próbę wjazdu do Polski z fałszywym paszportem

Ukrainka z podrobionym stemplem w paszporcie

22 marca w Medyce do odprawy granicznej zgłosiła się 34-letnia obywatelka Ukrainy. Podczas kontroli okazało się, że w jej paszporcie znajdował się stempel kontroli granicznej z Korczowej, jednak data przekroczenia granicy była wpisana ręcznie cienkopisem. Straż Graniczna zatrzymała dokument, a kobieta została przesłuchana w charakterze świadka. Śledczy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie, a cudzoziemka wróciła na Ukrainę.

Ukrainiec z przerobionym prawem jazdy

Dwa dni później, również w Medyce, 39-letni Ukrainiec przedstawił podczas odprawy prawo jazdy, które wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. Szczegółowa weryfikacja potwierdziła, że dokument był sfałszowany. Mężczyzna usłyszał zarzut wykorzystania podrobionego dokumentu i przyznał się do winy. Sąd wymierzył mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Uszkodzony paszport w Korczowej

W Korczowej Straż Graniczna zatrzymała 41-letnią Ukrainkę, która próbowała wyjechać z Polski z paszportem, w którym brakowało jednej strony. Kobieta nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego dokument był uszkodzony. Paszport został zatrzymany, a sprawa jest dalej wyjaśniana.

Deportacje Ukraińców stanowiących zagrożenie dla porządku publicznego

Wcześniej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy naruszyli polskie prawo i stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Jeden z nich został już deportowany, a drugi wkrótce opuści Polskę.

Do zatrzymań doszło w poniedziałek i sobotę w Radomiu. Obaj mężczyźni (w wieku 34 i 37 lat) zostali zatrzymani zaraz po wyjściu z zakładu karnego, gdzie odbywali wyroki za poważne przestępstwa.

„Mężczyźni podczas pobytu w Polsce zostali skazani prawomocnymi wyrokami sądu za popełnione przestępstwa karne, między innymi za spowodowanie wypadku podczas prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności” – poinformowała Straż Graniczna.

„Wobec powyższego, ze względu na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego Komendant Placówki Straży Granicznej w Radomiu wydał obu obywatelom Ukrainy decyzje nakazujące opuszczenie terytorium RP pod rygorem przymusowego jej wykonania. Jednocześnie orzekł o zakazie ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 7 i 10 lat” – dodano w komunikacie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version