Administracja Donalda Trumpa traci nadzieję na szybkie zawieszenie broni na Ukrainie i przygotowuje nowe środki nacisku zarówno na Kijów, jak i Moskwę – ujawniają źródła agencji Reutera. Według doniesień, Biały Dom doszedł do wniosku, że porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy prawdopodobnie nie zostanie osiągnięte w „nadchodzących miesiącach”.

Trump rozczarowany putinem: Sankcje wobec „Floty Cieni” w grze

Jak podaje Fox News, prezydent USA jest wyraźnie niezadowolony z postawy Władimira Putina, uważając, że rosyjski przywódca celowo opóźnia negocjacje. W odpowiedzi Waszyngton rozważa nałożenie surowych sankcji na tzw. „flotę cieni” – sieć statków umożliwiających Rosji omijanie zachodnich ograniczeń w eksporcie ropy naftowej.

Źródła Reutera potwierdzają, że Kreml pozostaje odporny na amerykańskie naciski, nie wykazując gotowości do kompromisu. W związku z tym administracja Trumpa prowadzi wewnętrzne dyskusje na temat dodatkowych środków ekonomicznych i dyplomatycznych, które mogłyby zmusić Rosję do zmiany stanowiska.

Brak realistycznych scenariuszy: Obawy przed przedłużającym się konfliktem

Według informacji przekazanych przez agencję Reuters, żaden z rozważanych scenariuszy pokojowego rozwiązania konfliktu nie jest uznawany w Białym Domu za w pełni realny. To zwiększa obawy, że konflikt – trwający już ponad trzy lata – może przeciągać się w nieskończoność, wymuszając na Zachodzie konieczność zwiększenia wsparcia militarnego i finansowego dla Ukrainy.

Trump krytykuje obie strony: „To trwa zbyt długo”

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Levitt we wtorek (1 kwietnia) potwierdziła, że Trump jest rozczarowany zarówno postawą Putina, jak i Wołodymyra Zełenskiego. – Prezydent chce, aby ten konflikt zakończył się jak najszybciej. Ludzie giną po obu stronach i trwa to już zbyt długo. Nasz zespół nadal współpracuje zarówno ze stroną rosyjską, jak i ukraińską – powiedziała Levitt.

Wcześniej Trump wyraził głębokie niezadowolenie z powodu kwestionowania przez Putina legitymacji politycznej Zełenskiego. W odpowiedzi zagroził nałożeniem 25-procentowego cła na rosyjski eksport ropy, jeśli Moskwa nie podejmie poważnych kroków w kierunku zawarcia porozumienia pokojowego.

Co Dalej z konfliktem na Ukrainie?

W miarę jak perspektywa szybkiego zakończenia konfliktu oddala się, Waszyngton przygotowuje się na długotrwały konflikt, zwiększając presję na obie strony. Czy nowe sankcje i dyplomatyczne naciski przyniosą przełom? Na to pytanie odpowiedź przyniosą najbliższe miesiące.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version