Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło nowe rozporządzenie regulujące zasady doręczania kart powołania do służby wojskowej w przypadku mobilizacji i wojny. Dokument, opublikowany w Dzienniku Ustaw, ma usprawnić proces powoływania żołnierzy w sytuacji zagrożenia.
Samorządy przejmują kluczową rolę w doręczaniu wezwań
Zgodnie z nowymi przepisami, główną rolę w doręczaniu kart powołania będą odgrywać samorządy lokalne. Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast zostali zobowiązani do dostarczania wezwań wystawionych przez szefów wojskowych centrów rekrutacji (WCR). Karty będą trafiać do osób przebywających na danym terenie stale lub czasowo (powyżej 3 miesięcy).
W tym celu samorządy mają wyznaczać specjalnych kurierów. „Wójt, burmistrz albo prezydent miasta do funkcji kurierów wykonawców oraz kurierów łączników w pierwszej kolejności przeznacza osoby, które są pracownikami urzędu miasta lub urzędu gminy” – czytamy w rozporządzeniu.
Kto jeszcze może dostarczać karty mobilizacyjne?
Oprócz samorządów, w procesie doręczania wezwań mogą uczestniczyć:
- jednostki wojskowe,
- pracownicy Poczty Polskiej,
- funkcjonariusze policji.
Jeśli adresat nie będzie obecny w miejscu zamieszkania, informacja o próbie doręczenia zostanie umieszczona w skrzynce pocztowej lub – jeśli to niemożliwe – na drzwiach mieszkania lub w widocznym miejscu przy posesji.
Poczta Polska z przyspieszonym trybem doręczeń
Poczta Polska odgrywa kluczową rolę w nowym systemie mobilizacyjnym. Zgodnie z rozporządzeniem:
- karty powołania przyjęte przez placówkę pocztową do godz. 8:00 muszą zostać dostarczone tego samego dnia do godz. 15:00,
- karty przyjęte po godz. 8:00 muszą trafić do adresata najpóźniej do północy.
Co ważne, przesyłki mobilizacyjne mają pierwszeństwo przed innymi doręczeniami.
Obwieszczenia mobilizacyjne – jak będą ogłaszane?
Informacja o powołaniu do służby wojskowej w razie mobilizacji zostanie podana do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie Ministra Obrony Narodowej o zarządzeniu przez Prezydenta RP mobilizacji powszechnej. Samorządy lokalne mają obowiązek opracować plany rozplakatowania tych obwieszczeń na swoim terenie, w porozumieniu z szefami WCR.
Surowa kara za uchylanie się od służby
Niezgłoszenie się do służby wojskowej w czasie mobilizacji lub wojny jest surowo karane. Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny:
- niewywiązanie się z obowiązku w wyznaczonym terminie grozi karą pozbawienia wolności na nie mniej niż 3 lata,
- w przypadku uporczywego uchylania się od służby, kara wynosi minimum 5 lat więzienia.
Nowe przepisy mają zapewnić sprawną mobilizację w sytuacji kryzysowej. Warto zapoznać się z nimi zawczasu, by uniknąć konsekwencji prawnych.