Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację – donosi RMF FM. Powodem odejścia był spór z Ministerstwem Obrony Narodowej dotyczący tempa produkcji amunicji kalibru 155 mm. W obliczu konfliktu na Ukrainie temat nabiera kluczowego znaczenia dla bezpieczeństwa Polski.

POLECAMY: Wykryto kolejny wałek PiS! PGZ ubezpieczyła statki, których nie ma. Koszty idą w miliony

Konflikt wokół produkcji amunicji
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, MON zarzucał PGZ zbyt wolne tempo wytwarzania pocisków 155 mm. Roczna produkcja wynosi ok. 50 tys. sztuk, podczas gdy na froncie ukraińskim w ciągu miesiąca zużywa się nawet 1 milion sztuk tej amunicji. To ogromna dysproporcja, która wpłynęła na decyzję o dymisji.

Trofiniak pozostał na stanowisku do czasu zakończenia procedury składania wniosków o 2,5 mld zł dofinansowania z Funduszu Inwestycji Kapitałowych MAP. Środki te mają posłużyć rozbudowie zdolności produkcyjnych PGZ.

Dlaczego amunicja 155 mm jest kluczowa?
Wojna w Ukrainie wyraźnie pokazała, że zapotrzebowanie na tę amunicję jest ogromne. W 2022 roku polska armia nie posiadała prawie wcale pocisków tego kalibru, co zmusiło MON do pilnych zakupów za granicą. Jednym z kontraktów była umowa z Koreą Południową w ramach dostaw haubic K9.

PGZ – filar polskiego przemysłu zbrojeniowego
Polska Grupa Zbrojeniowa to jedyny państwowy podmiot produkujący amunicję w kraju. Grupa skupia kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, ośrodków badawczych i serwisowych, które są kluczowe dla polskiego sektora obronnego. PGZ dostarcza m.in.:

  • systemy radarowe i radiolokacyjne,
  • karabiny i optoelektronikę,
  • kołowe transportery opancerzone,
  • artylerię lufową,
  • bezzałogowe systemy powietrzne.

Co dalej z PGZ?
Dymisja prezesa Trofiniaka stawia pod znakiem zapytania przyszłość rozwoju produkcji amunicji w Polsce. Czy nowe kierownictwo przyspieszy inwestycje? Czy Polska uniezależni się od importu w tej kluczowej kwestii?

Podsumowanie
Spór o tempo produkcji amunicji 155 mm doprowadził do zmiany na stanowisku prezesa PGZ. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą decyzje dotyczące rozwoju zdolności produkcyjnych mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version