W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk spotkał się z zespołem ds. deregulacji, na którego czele stoi prezes InPostu, Rafał Brzoska. Tematem rozmów było podsumowanie dotychczasowych działań mających na celu uproszczenie przepisów i usunięcie zbędnych barier administracyjnych.

300 propozycji deregulacyjnych – Co zmieni się w prawie?

Do rządu wpłynęło już 111 propozycji deregulacyjnych, a do końca kwietnia ma ich być nawet 300. Pierwsze zmiany mogą trafić do Sejmu już w maju. Wśród kluczowych propozycji znajdują się m.in.:

  • Rozszerzenie mediacji w sprawach administracyjnych,
  • Kasowy PIT dla większej liczby firm,
  • Krótsze terminy zwrotu VAT,
  • Uproszczone raportowanie do urzędów skarbowych,
  • Lepsze warunki w przetargach publicznych,
  • Czytelniejsze rachunki za prąd dla firm i gospodarstw domowych,
  • Przyspieszenie inwestycji w OZE i zwiększenie limitów dla fotowoltaiki.

Pierwszy Pakiet Deregulacyjny – 47 rozwiązań dla przedsiębiorców

W środę rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się pierwszym pakietem deregulacyjnym przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, która ma złagodzić przepisy gospodarcze i administracyjne.

Prace trwały od wielu miesięcy. To jest 47 rozwiązań wypracowanych wspólnie z partnerami społecznymi. Wspólnie zdiagnozowaliśmy najważniejsze przeszkody, które blokują swobodę prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział minister rozwoju Krzysztof Paszyk w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

Koniec z nadmiernymi kontrolami?

Jednym z kluczowych postulatów jest ograniczenie kontroli w firmach. – Dla tych najmniejszych podmiotów gospodarczych skracamy czas trwania kontroli z 12 do 6 dni. Uzależniamy też kontrolę od stopnia ryzyka ewentualnych nieprawidłowości. Jeśli jakaś firma nie została złapana na naruszeniach, to po co ją nękać co rok czy co dwa lata? – tłumaczył Paszyk.

Co dalej z deregulacją?

Rząd zapowiada, że kolejne pakiety zmian będą wprowadzane sukcesywnie. Rafał Brzoska zapowiedział, że do końca kwietnia zespół przedstawi 300 konkretnych propozycji, które mają usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstw i ułatwić życie obywatelom.

Czy nowe przepisy rzeczywiście odciążą biznes i przyspieszą rozwój gospodarczy? Pierwsze efekty mogą być widoczne już w nadchodzących miesiącach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version