Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy (END) wobec posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Co to oznacza dla byłego wiceministra sprawiedliwości i jakie konsekwencje może nieść ta decyzja?

Czym jest Europejski Nakaz Dochodzeniowy?

Europejski Nakaz Dochodzeniowy to orzeczenie wydane przez sąd lub prokuraturę państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mające na celu przeprowadzenie w innym kraju UE czynności procesowych niezbędnych do zebrania dowodów w sprawach karnych.

Państwo, do którego skierowano END, ma 30 dni na decyzję o jego uznaniu, a następnie 90 dni na wykonanie. W przypadku Marcina Romanowskiego nakaz został skierowany na Węgry, gdzie polityk obecnie przebywa.

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec Marcina Romanowskiego – poinformowała rzecznik prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak. Szczegóły wniosku nie zostały ujawnione.

O co jest oskarżony Marcin Romanowski?

Poseł PiS i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu:

  • udział w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • ustawianie konkursów pod konkretne podmioty,
  • przekroczenie uprawnień przy przyznawaniu dotacji,
  • nadużycie władzy poprzez podpisywanie umów bez odpowiednich upoważnień.

Romanowski nie przyznaje się do winy. Od 19 grudnia 2024 r. przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał ochronę międzynarodową na podstawie ustawy o prawie azylu.

Zawiadomienie przeciwko Bodnarowi i prokuraturze

W połowie marca Romanowski złożył zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu przestępstwa przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, a także prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz zespół śledczy nr 2 w Prokuraturze Krajowej.

W dokumencie, do którego dotarł portal DoRzeczy.pl, czytamy:

„Będąc funkcjonariuszami publicznymi, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej, wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi i nieustalonymi funkcjonariuszami publicznymi i innymi ustalonymi i nieustalonymi osobami, w ramach ustalonego podziału ról, mimo obowiązku wynikającego z art. 41 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 46) nie dopełnili powierzonych im obowiązków w ten sposób, że nie podjęli decyzji o wyłączeniu się od postępowania lub podejmowali decyzje skutkujące brakiem wyłączenia innych członków grupy, mimo wypełnienia hipotezy normy z art. 41 § 1 wyżej wymienionej ustawy, naruszając przy tym zasadę bezstronności, do której przestrzegania na podstawie ww. przepisu byli zobowiązani, czym działali na szkodę interesu publicznego polegającego na zapewnieniu właściwego funkcjonowania organów państwa oraz prywatnego w postaci podejmowania licznych czynności w celu politycznego prześladowania, w tym w postaci bezprawnego pozbawienia wolności Marcina Romanowskiego, a zarzucanych im czynów dopuścili się działając w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw, tj. o czyn z art. 231 § 1 i 2 kk w związku z art. 65 § 1 kk oraz art. 258 § 1 kk”.

Co dalej z Europejskim Nakazem Dochodzeniowym?

Decyzja Węgier w sprawie END będzie kluczowa dla dalszego przebiegu sprawy. Jeśli nakaz zostanie uznany, władze węgierskie będą miały 90 dni na jego wykonanie, co może oznaczać m.in. przesłuchania, przeszukania czy dostarczenie dokumentów.

Romanowski, korzystając z ochrony międzynarodowej, może próbować uniknąć ekstradycji, jednak Europejski Nakaz Dochodzeniowy nie dotyczy zatrzymania, a jedynie współpracy w zakresie dowodowym.

Czy węgierskie władze uznają nakaz? Czy śledztwo przeciwko Bodnarowi wpłynie na postępowanie? Sprawa nabiera coraz większego znaczenia politycznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version