Piętnastu palestyńskich ratowników medycznych, w tym pracownik ONZ, zginęło z rąk izraelskich żołnierzy. Ich ciała znaleziono w prowizorycznym masowym grobie – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Według Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), ratownicy Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca (PRCS) oraz przedstawiciele organizacji humanitarnych byli w trakcie misji ratunkowej, gdy zostali zaatakowani. Do zdarzenia doszło 23 marca, dzień po wznowieniu izraelskiej ofensywy w rejonie przygranicznym z Egiptem.

„Zabijani jeden po drugim” – relacja naocznych świadków

Jonathan Whittall, szef OCHA w Palestynie, relacjonuje, że medycy i pracownicy humanitarni „jeden po drugim zostali trafieni”. – Ich ciała zostały zebrane i pochowane w tym masowym grobie – dodał.

Wykopujemy ich w mundurach, z rękawiczkami. Byli tu, aby ratować życie. Zamiast tego skończyli w masowym grobie. Te karetki zostały zakopane w piasku. Jest tu pojazd ONZ, zakopany w piasku. Buldożer – izraelski buldożer – je zakopał – opowiadał naoczny świadek.

Philippe Lazzarini, szef Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), potwierdził śmierć jednego z pracowników agencji.

„Ciało naszego kolegi zabitego w Rafah zostało 'odzyskane’ wczoraj, wraz z pracownikami pomocy z Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca. Wszyscy porzuceni w płytkich grobach, to głębokie naruszenie ludzkiej godności” – napisał Lazzarini w mediach społecznościowych.

Izraelska wersja wydarzeń: „Pojazdy zbliżały się podejrzanie”

Izraelskie wojsko w swoim oświadczeniu stwierdziło, że przeprowadziło „wstępną ocenę” incydentu. Według IDF żołnierze otworzyli ogień do kilku pojazdów, które „podejrzanie zbliżały się do oddziałów bez świateł lub sygnałów awaryjnych”. Dodano, że ruch nie był wcześniej koordynowany z armią Izraela, a obszar uznano za „aktywną strefę walki”.

Palestyński Czerwony Półksiężyc zaprzeczył tym doniesieniom, twierdząc, że dzielnica Tel al-Sultan była uważana za bezpieczną, a ruch odbywał się normalnie, bez konieczności koordynacji z IDF.

Ponad 1000 zabitych pracowników służby zdrowia od początku wojny

ONZ podaje, że od początku izraelskiej ofensywy w Gazie (7 października 2023 r.) zginęło co najmniej 1060 pracowników służby zdrowia. Wojna wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael, w którym zginęło ok. 1200 osób.

Ta najnowsza tragedia w Rafah wstrząsnęła społecznością międzynarodową, budząc pytania o poszanowanie prawa humanitarnego i bezpieczeństwo ratowników w strefach konfliktu.


Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version