Prezydent USA Donald Trump wprowadził bezprecedensowe cła na szereg krajów, sięgające co najmniej 10%. Wśród państw objętych nowymi taryfami zabrakło jednak Rosji, Korei Północnej i Białorusi. Dlaczego? Biały Dom postanowił wyjaśnić tę decyzję.
Rosja pominięta – sankcje już i tak blokują handel
Rzeczniczka Białego Domu Caroline Leavitt w rozmowie z portalem Axios wyjaśniła, że Rosja nie znalazła się na liście wzajemnych ceł, ponieważ obecne sankcje USA praktycznie uniemożliwiają znaczącą wymianę handlową z tym krajem.
Co ciekawe, Stany Zjednoczone nadal prowadzą większy handel z Rosją niż z niektórymi państwami objętymi nowymi taryfami, takimi jak Mauritius czy Brunei. Nowe cła obejmują nawet odległe i słabo zaludnione terytoria, np. Tokelau (1500 mieszkańców) czy Spitsbergen (2500 mieszkańców). Jednocześnie na liście nie ma Kuby, Białorusi i Korei Północnej.
„Sankcje już są zbyt wysokie”
Leavitt podkreśliła, że w przypadku tych krajów obowiązujące cła i sankcje są już na tyle surowe, że dodatkowe obciążenia nie są konieczne. Dodała jednak, że w każdej chwili mogą zostać nałożone nowe restrykcje na Rosję.
Kanada i Meksyk też poza listą – ale nie bez powodu
Dwiema innymi ważnymi gospodarkami, które uniknęły nowych ceł, są Kanada i Meksyk. Jak wyjaśniła rzeczniczka, Trump już wcześniej nałożył na nie 25-procentowe cła, więc nie ma potrzeby ich powielania.
Gwałtowny spadek handlu USA-Rosja
Axios przypomina, że wymiana handlowa między USA a Rosją zmalała dziesięciokrotnie – z ok. 35 mld dolarów w 2021 r. do zaledwie 3,5 mld w ubiegłym roku.
Nowe stawki celne – kto zapłaci najwięcej?
Po decyzji Trumpa:
- Chiny – 34% cła,
- Kraje UE – 20%,
- Szwajcaria – 31%,
- Pozostałe państwa – min. 10%.
Czy nowe taryfy zmienią globalną politykę handlową? Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek większych zmian.
- Musk i Bessent krzyczeli na siebie w Białym Domu — donosi AxiosSzef amerykańskiego Departamentu Efektywności Rządu (DOGE), miliarder Elon Musk i sekretarz skarbu USA Scott Bessent krzyczeli na siebie w Białym Domu — donosi Axios, powołując się
- Trump powiedział, że nie widzi potrzeby przedłużania moratorium na cłaPrezydent USA Donald Trump powiedział, że nie ma potrzeby przedłużania moratorium na wyższe cła, ponieważ Stany Zjednoczone planują zawrzeć korzystne umowy. „Będziemy negocjować umowy (handlowe –
- „Bez żartów”. Trump powtórzył, że chce zaanektować Grenlandię i KanadęPrezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla magazynu Time, że nie żartuje na temat przejęcia Grenlandii, uczynienia Kanady 51. stanem USA i przejęcia kontroli nad