Prezydent USA Donald Trump wprowadził bezprecedensowe cła na szereg krajów, sięgające co najmniej 10%. Wśród państw objętych nowymi taryfami zabrakło jednak Rosji, Korei Północnej i Białorusi. Dlaczego? Biały Dom postanowił wyjaśnić tę decyzję.

Rosja pominięta – sankcje już i tak blokują handel

Rzeczniczka Białego Domu Caroline Leavitt w rozmowie z portalem Axios wyjaśniła, że Rosja nie znalazła się na liście wzajemnych ceł, ponieważ obecne sankcje USA praktycznie uniemożliwiają znaczącą wymianę handlową z tym krajem.

Co ciekawe, Stany Zjednoczone nadal prowadzą większy handel z Rosją niż z niektórymi państwami objętymi nowymi taryfami, takimi jak Mauritius czy Brunei. Nowe cła obejmują nawet odległe i słabo zaludnione terytoria, np. Tokelau (1500 mieszkańców) czy Spitsbergen (2500 mieszkańców). Jednocześnie na liście nie ma Kuby, Białorusi i Korei Północnej.

„Sankcje już są zbyt wysokie”

Leavitt podkreśliła, że w przypadku tych krajów obowiązujące cła i sankcje są już na tyle surowe, że dodatkowe obciążenia nie są konieczne. Dodała jednak, że w każdej chwili mogą zostać nałożone nowe restrykcje na Rosję.

Kanada i Meksyk też poza listą – ale nie bez powodu

Dwiema innymi ważnymi gospodarkami, które uniknęły nowych ceł, są Kanada i Meksyk. Jak wyjaśniła rzeczniczka, Trump już wcześniej nałożył na nie 25-procentowe cła, więc nie ma potrzeby ich powielania.

Gwałtowny spadek handlu USA-Rosja

Axios przypomina, że wymiana handlowa między USA a Rosją zmalała dziesięciokrotnie – z ok. 35 mld dolarów w 2021 r. do zaledwie 3,5 mld w ubiegłym roku.

Nowe stawki celne – kto zapłaci najwięcej?

Po decyzji Trumpa:

  • Chiny – 34% cła,
  • Kraje UE – 20%,
  • Szwajcaria – 31%,
  • Pozostałe państwa – min. 10%.

Czy nowe taryfy zmienią globalną politykę handlową? Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek większych zmian.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version