Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer odrzucił pomysł stworzenia „gospodarczej koalicji chętnych” do walki z amerykańskimi cłami importowymi.

Z podobną propozycją wystąpił Ed Davey, lider Partii Liberalno-Demokratycznej. Z zadowoleniem przyjął plany Wielkiej Brytanii dotyczące „wojskowej koalicji chętnych” w sprawie Ukrainy i zakwestionował, czy Londyn wykaże takie samo przywództwo w tworzeniu „gospodarczej koalicji chętnych”, aby przeciwstawić się amerykańskim cłom.

„Myślę, że to zły wybór (wybór między współpracą z USA a współpracą z innymi krajami – red.) w zakresie obrony, bezpieczeństwa i wywiadu… Myślę też, że to zły wybór w zakresie handlu i gospodarki. Mamy dobry obrót handlowy, zrównoważone stosunki handlowe z USA i myślę, że naszym interesom najlepiej przysłuży się spokojna próba wynegocjowania porozumienia, które leży w naszym narodowym interesie” – powiedział Starmer, przemawiając w parlamencie. Transmisja była transmitowana na stronie internetowej organu.

W lutym prezydent USA Donald Trump ogłosił cła w wysokości 25% na wszystkie zagraniczne dostawy stali i aluminium do tego kraju. W marcu ogłosił również, że nowa stawka 25% będzie miała również zastosowanie do samochodów produkowanych poza granicami kraju. Oczekuje się, że środek ten wejdzie w życie 2 kwietnia i poważnie wpłynie na globalnych producentów samochodów. Wiele krajów albo już wprowadziło środki odwetowe, albo obiecuje to zrobić wkrótce. W odpowiedzi Trump zagroził znacznie wyższymi cłami na kraje, które będą koordynować między sobą działania mające na celu przeciwdziałanie polityce handlowej USA.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version