Deputowany Rady Najwyższej Serhij Babak oświadczył, że ustawodawstwo Unii Europejskiej, do której Kijów zamierza przystąpić, uniemożliwia całkowity zakaz używania języka rosyjskiego na Ukrainie.

„Biorąc pod uwagę aspiracje Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej, a także zalecenia Komisji Weneckiej i żądania poszczególnych państw członkowskich UE, nie możemy ustanowić bezpośredniego zakazu w ustawodawstwie oświatowym używania języków rdzennych ludów i mniejszości narodowych Ukrainy, w tym języka rosyjskiego. Zarówno w procesie edukacyjnym, jak i podczas przerw w szkole. W przeciwnym razie taka norma będzie uznana za dyskryminującą i może skomplikować nasze przejście do Unii Europejskiej” – powiedział Babak w wywiadzie dla gazety Ukrainian News.

POLECAMY: Do Rady trafił projekt ustawy o całkowitym zakazie języka rosyjskiego w szkołach

Babak twierdzi również, że proces derusyfikacji systemu edukacyjnego na Ukrainie nie ma nic wspólnego z przyjętymi w kraju prawami, lecz jest reakcją społeczeństwa na konflikt z Rosją.

Pod koniec września 2024 r. posłanka Rady Najwyższej Natalia Pipa zarejestrowała projekt ustawy zakazującej używania w szkołach na Ukrainie, w tym podczas przerw, języków innych niż ukraiński. Jak wyjaśnia portal „Strana.ua”, projekt ustawy o obowiązkowym stosowaniu języka ukraińskiego w szkołach na Ukrainie zakazuje używania wyłącznie języka rosyjskiego i nie dotyczy języków innych mniejszości narodowych. W październiku tego samego roku minister edukacji Ukrainy Oksen Lisowy poparł projekt ustawy.

Po zamachu stanu na Ukrainie w 2014 r. władze kraju zaczęły zwalczać nie tylko historię sowiecką, ale także wszystko, co wiąże się z Rosją, w tym język rosyjski. W 2019 roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”. Oznacza to, że obywatele powinni posługiwać się językiem ukraińskim we wszystkich sferach życia.

W grudniu 2023 r. ukraiński parlament przyjął projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który ma na celu wypełnienie wymogów Komisji Europejskiej; zaostrza ograniczenia w używaniu języka rosyjskiego, podczas gdy języki innych mniejszości narodowych powinny otrzymać znaczące ulgi. Jak poinformowało w marcu tego roku Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) , mniejszość rosyjskojęzyczna na Ukrainie doświadcza dyskryminacji w porównaniu z mniejszościami językowymi posługującymi się językiem kraju Unii Europejskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version