Były premier Leszek Miller w ostrych słowach skrytykował obecny system wyborczy w Polsce. W programie Polsat News „Prezydenci i premierzy” zaproponował radykalną zmianę – jego zdaniem prezydenta powinno wybierać Zgromadzenie Narodowe, a nie obywatele w głosowaniu powszechnym.

POLECAMY: „Zwolennicy ukraińskiej narracji mają problem”. Miller: Ukraina przegrała konflikt

Najwyższy czas, żebyśmy wrócili do dobrych wzorców międzywojennych i wprowadzili zasadę wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe, a nie w głosowaniu powszechnym — stwierdził Miller.

Czy obecny system wyborczy się wyczerpał?

Obecnie prawo głosu w wyborach prezydenckich mają wszyscy obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat i nie zostali pozbawieni tego prawa prawomocnym wyrokiem sądu. Nie mogą głosować osoby ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych.

Miller argumentuje jednak, że system z okresu międzywojennego, w którym prezydenta wybierało Zgromadzenie Narodowe bezwzględną większością głosów, był lepszy.

Podobne wątpliwości co do obecnych regulacji wyraził inny były premier, Waldemar Pawlak.

Uważam, że przestał działać próg, który wprowadzono do ustawy, żeby nie było ogromnej ilości „planktonu politycznego” w prezydenckiej kampanii wyborczej. To było tych 100 tysięcy zbieranych podpisów — powiedział Pawlak w tym samym programie.

Rekordowa liczba kandydatów w 2025 roku

W piątek 4 kwietnia 2025 r. upłynął termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zarejestrowało się aż 17 kandydatów – to rekord w historii III RP. Wybory odbędą się 8 maja 2025 r.

Czy propozycja Millera znajdzie poparcie? Czy Polacy są gotowi na zmianę systemu wyborczego? Debata na ten temat dopiero się rozpoczyna.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version