Sejm przegłosował obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Za zmianą opowiedziało się 213 posłów, przeciw było 190, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a później na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Jaką decyzję podejmie głowa państwa? Z Pałacu Prezydenckiego już płyną pierwsze sygnały.

POLECAMY: Izabela Leszczyna zmienia stanowisko ws. składki zdrowotnej. „Premier nie stawiał mi warunków”

Kto głosował za, a kto przeciw?

Projekt poparli posłowie Koalicji Obywatelskiej (152 głosy) oraz Trzeciej Drogi (59 głosów). Przeciwnikami obniżki okazali się politycy Nowej Lewicy – aż 20 posłów tego ugrupowania, w tym wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister ds. równości Katarzyna Kotula i minister nauki Marcin Kulasek, odrzucili propozycję. Przeciwko było także 166 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei Konfederacja wstrzymała się od głosu – 12 jej posłów nie opowiedziało się ani za, ani przeciw.

Prezydent czeka na ostateczny kształt ustawy

Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, w rozmowie z TOK FM przyznała, że trudno na tym etapie przewidzieć decyzję Andrzeja Dudy.

Trudno mi przewidzieć, nie mam takiej wiedzy, czy będą jakieś istotne zmiany jeszcze na etapie postępowania w Senacie. Już wpływa spora liczba korespondencji w tej sprawie do Kancelarii – powiedziała.

Czekamy na postępowanie w Senacie i na to, czy ta ustawa przejdzie bez poprawek, czy będą jakieś zmiany – dodała. Jak podkreśliła, obecnie Kancelaria Prezydenta nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Natomiast prawdą jest, że już wpływają – chociażby z lewej strony sceny politycznej – również wnioski o zawetowanie tej ustawy. Więc na pewno wszystkie takie głosy będą przez prezydenta analizowane. Bez wątpienia najistotniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne obywateli – zaznaczyła Paprocka.

Co zmieni nowa ustawa?

Przyjęte przepisy oznaczają dla budżetu państwa koszt 4,6 mld zł i wejdą w życie na początku 2026 roku. Nowe rozwiązania wprowadzają dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców:

  • Część ryczałtowa – 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia,
  • Część procentowa – naliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (4,9% dla przedsiębiorców na skali podatkowej lub podatku liniowym) lub od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia (3,5% dla ryczałtowców).

Dodatkowo projekt obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej – z obecnych 9% minimalnego wynagrodzenia do 9% od 75% minimalnej pensji. Znika też możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego.

Nowe przepisy nie dotyczą pracowników etatowych – ich składka pozostaje na poziomie 9%. Nie zmienia się również wysokość składki dla emerytów.

Co dalej z ustawą?

Teraz projekt trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta. Czy Andrzej Dudę przekonają argumenty zwolenników obniżki, czy też ulegnie naciskom jej przeciwników? Decyzja może zapaść już niebawem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version