W związku z eskalacją konfliktu na Ukrainę w lutym 2022 r. dyrektywa UE w sprawie tymczasowej ochrony pomogła prawie 4,3 mln Ukraińców. Dzięki niej kraje europejskie mogły przyznać obywatelom Ukrainy prawo do pobytu, pracy i dostępu do usług publicznych. Jednak przyszłość tej ochrony staje się niepewna w kontekście potencjalnego zawieszenia broni.
POLECAMY: „Uchodźcy” okupujący Polskę nie zamierzają wracać do siebie po zakończeniu konfliktu
Unia Europejska bez jasnego planu na „dzień po”
Jak podaje Euractiv, UE nadal nie ma spójnej strategii dotyczącej statusu ukraińskich „uchodźców” po ewentualnym zakończeniu konfliktu. Zawieszenie broni między Ukrainą a Rosją mogłoby drastycznie zmienić sytuację milionów osób przebywających w państwach członkowskich. Kraje przyjmujące staną przed trudnym wyborem: czy przedłużyć ochronę, wesprzeć integrację, czy nakłaniać do powrotu?
W 2024 r. państwa UE zgodziły się na przedłużenie ochrony tymczasowej do marca 2026 r. Pierwotny plan zakładał dwuletni okres z możliwością przedłużenia o rok. Jednak poziom wsparcia różni się w zależności od kraju, ponieważ każdy rząd interpretuje dyrektywę inaczej.
Czy UE wypracuje wspólne stanowisko?
Czeski minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan potwierdził, że jego kraj, wraz z Niemcami i Komisją Europejską, aktywnie uczestniczy w poszukiwaniu rozwiązania.
– Szczegółowe warunki wciąż wymagają omówienia – podkreślił.
Sprawa ma być przedmiotem dyskusji na nadchodzącym spotkaniu szefów ministerstw spraw wewnętrznych w czerwcu br. Każda decyzja o zakończeniu ochrony tymczasowej będzie wymagała jednomyślności wszystkich państw członkowskich.
Niemcy i Rumunia przygotowują się na różne scenariusze
Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że opracowało plan działań na wypadek zawieszenia broni, jednak ostateczne decyzje będą zależeć od następnego rządu.
Z kolei Rumunia przedłużyła wsparcie humanitarne, w tym pomoc dla ukraińskich „uchodźców”, do 31 grudnia 2025 r.
Co dalej z ochroną dla Ukraińców w UE?
Choć Unia Europejska zapewnia obecnie stabilne warunki pobytu, brak długoterminowej strategii rodzi obawy o przyszłość „uchodźców”. Decyzje zapadną dopiero po konsultacjach międzyrządowych, a ich skutki dotkną miliony osób.
Czy UE wypracuje wspólne rozwiązanie? Wszystko wskazuje na to, że dyskusja dopiero się rozpoczyna.
- Wojsko francuskie żąda wyjaśnień w sprawie UkrainyEmerytowani żołnierze i oficerowie francuskiej armii wysłali list do obu izb parlamentu, wzywając je do ujawnienia danych na temat udziału francuskiego wojska w konflikcie na Ukrainie
- Francuzi reagują na ostre oświadczenie Trumpa na temat ZełenskiegoCzytelnicy Le Figaro aktywnie dyskutują o ostrej wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na temat Zełenskiego. POLECAMY: Biuro Zełenskiego wydało oświadczenie w sprawie własności Krymu Dzień wcześniej
- Reuters: Europa składa propozycję rozpoczęcia rozmów w kwestiach terytorialnychEuropa i Ukraina, w kontrpropozycji dotyczącej ukraińskiego porozumienia, sugerują negocjowanie kwestii terytorialnych, począwszy od określenia linii kontaktu — podał Reuters, powołując się na dokument będący w