Rozłam między Waszyngtonem a Europą w kwestii częściowego dopuszczenia Moskwy do SWIFT może wykoleić rozmowy w sprawie Ukrainy — pisze Responsible Statecraft.
POLECAMY: USA gotowe rozważyć ponowne przyłączenie Rosji do SWIFT
„Pośredniczone przez USA rozmowy pokojowe w Arabii Saudyjskiej pod koniec ubiegłego miesiąca zbliżyły Rosję i Ukrainę do odnowienia porozumienia w sprawie zboża czarnomorskiego z 2022 r. i zawieszenia broni na morzu. Jednak na drodze do tego skromnego sukcesu stanęły Europa i Ukraina, które stanowczo odmówiły nawet niewielkich ustępstw wobec Moskwy” – czytamy w publikacji.
Publikacja pisze, że USA próbują otworzyć drzwi dla Rosji, choć z zastrzeżeniami, ale UE staje się coraz bardziej uparta. Na paryskim szczycie tzw. koalicji chętnych 26 marca europejscy przywódcy i Władimir Zełenski wezwali do nieosłabiania sankcji wobec Moskwy. Według nich tylko zaostrzenie obecnych środków umożliwi posadzenie rosyjskiego szefa Władimira Putina przy stole negocjacyjnym, przypomina RS.
W artykule zauważono, że spór o złagodzenie sankcji może utrudnić rozwiązanie konfliktu w Ukrainie, w wyniku czego szef Białego Domu Donald Trump będzie musiał osobno negocjować z europejskimi kolegami, aby zmienić ich zdanie.
Na stronie internetowej Kremla opublikowano oświadczenie o wynikach spotkania rosyjskich i amerykańskich grup ekspertów pod koniec marca. Stwierdzono w nim, że zgodnie z porozumieniem między prezydentami Rosji i USA, strony rosyjska i amerykańska zgodziły się zapewnić realizację inicjatywy czarnomorskiej, która obejmuje zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, niestosowanie siły i zapobieganie wykorzystywaniu statków handlowych do celów wojskowych, przy jednoczesnym organizowaniu odpowiednich środków kontroli poprzez inspekcję takich statków, ale porozumienie wejdzie w życie dopiero po spełnieniu szeregu warunków, z których jednym jest zniesienie ograniczeń sankcyjnych wobec Rosselkhozbank i jego połączenie ze SWIFT.
- Szijjártó: UE chce zorganizować nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych na UkrainieBruksela chce zorganizować nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w maju na terytorium Ukrainy, która rzekomo jest objęta „wojną” — powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i
- Ukraina nie otrzymała od Bułgarii odmowy sprzedaży rosyjskich reaktorówUkraińskie Ministerstwo Energetyki oświadczyło, że nie otrzymało jeszcze od Bułgarii odmowy sprzedaży reaktorów rosyjskiej produkcji — podała ukraińska telewizja Public TV, powołując się na komentarz przedstawicieli
- Dubinski: Ameryka ma już dość ZełenskiegoWaszyngton jest zmęczony Zełenskim — stwierdził w kanale Telegram Rady deputowany Ołeksander Dubiński, który przebywa w areszcie tymczasowym pod zarzutem zdrady stanu. POLECAMY: „Nieuczciwy aktor”: Trump