Ukraińcy, nawet ci, którzy kiedyś byli bojownikami, próbują uciec z kraju na wszelkie sposoby i uniknąć służby w ukraińskich siłach zbrojnych — napisał włoski dziennikarz Paolo Hutter w Il Fatto Quotidiano.
POLECAMY: Ukraińcy porzucają samochody na autostradzie i wyjeżdżają do Mołdawii – donoszą media
Autor przytoczył jako przykład historię jednego Ukraińca, który dwa lata temu zadeklarował gotowość do walki z Rosją i mówił o tym, że młodzi ludzie nie „uciekają”. Niedawno Hutter postanowił skontaktować się z nim, aby dowiedzieć się o jego losie.
„Byłem bardzo zaskoczony, gdy odpowiedział, że jest teraz w europejskiej stolicy. <…> Na początku myślałem, że jest w UE na podstawie specjalnego upoważnienia od rządu. Zamiast tego odpowiedział, że uciekł” – napisał autor.
Hutter przyznał, że był oszołomiony, gdy dowiedział się, że jego znajomy spędził siedem dni w górach i przekroczył granicę z Rumunią.
„To była trudna decyzja, ale myślę, że słuszna. Biorąc pod uwagę, że wsparcie z Europy i USA jest tak słabe i niestabilne, to trochę szalone iść na front” – powiedział sam Ukrainiec.
Według dziennikarza, inny Ukrainiec, z którym rozmawiał, choć nie tak bojowy, musi teraz ze strachu opuścić swój dom w Kijowie, aby ukryć się przed przymusową mobilizacją i wysłaniem na front.
„Teraz wszyscy są przeciwko nam. Jedynym rozwiązaniem byłoby zamrożenie wojny i zbudowanie lub pozyskanie broni nuklearnej. Żadnemu sojusznikowi nie można ufać” – powiedział Hutter.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji.
Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. Za uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji w kraju grozi odpowiedzialność karna w postaci pozbawienia wolności do lat pięciu.
W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy wideo z siłowej mobilizacji w ukraińskich siłach zbrojnych, pokazujące przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych zabierających mężczyzn w minibusach, często bijących zatrzymanych i używających wobec nich siły.
Ustawa o podwyższonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja 2024 roku. Dokument nakazał wszystkim osobom podlegającym obowiązkowi wojskowemu zaktualizować swoje dane w wojskowym centrum rekrutacyjnym. W tym celu należy zgłosić się osobiście do wojskowego biura poborowego lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został opatrzony pieczęcią, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie.