24-letnia Justyna Czopek, działaczka Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i dotychczasowa asystentka wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara, została nową wicedyrektorką wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Decyzja wywołała dyskusje, zwłaszcza że stanowisko to wcześniej zajmowali doświadczeni pracownicy związani ze służbami.
Kluczowy wydział pod opieką młodej działaczki
Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego to jedna z najważniejszych komórek w urzędzie wojewódzkim. Jak wyjaśnia Dawid Serafin w tekście dla Interii: „Za kierowanie nim odpowiadają trzy osoby – dyrektor i jego dwóch zastępców. Do ich zadań należy ochrona ludności, ocena potencjalnych zagrożeń, tworzenie planów reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz koordynowanie działań służb w nagłych przypadkach.”
POLECAMY: PiS BIS w wykonaniu Lewicy! Polityczne obsadzenie stołów w OHP
Dotychczas stanowiska te zajmowali głównie byli funkcjonariusze służb, posiadający praktyczne doświadczenie w zarządzaniu kryzysowym. Tym razem jednak wojewoda Klęczar postawił na młodą działaczkę swojego ugrupowania.
Dlaczego akurat ona? Wojewoda wyjaśnia
Krzysztof Klęczar w rozmowie z Interią przyznał, że awans Justyny Czopek wynika z potrzeby „nowoczesnej komunikacji w zakresie obrony cywilnej”.
„Moja diagnoza jest taka, że w tym wydziale brakowało kogoś, kto w nowoczesny sposób będzie komunikować informację o tym, co dzieje się w zakresie obrony cywilnej. Chodzi mi o komunikację z młodym pokoleniem, takiego otwarcia na nowoczesne media w kwestii bezpieczeństwa i obrony cywilnej” – tłumaczył wojewoda.
Podkreślił również, że Czopek legitymuje się wykształceniem z zakresu bezpieczeństwa oraz doświadczeniem w pracy medialnej. „Mam prawo oprzeć się na osobie, do której mam pełne zaufanie” – dodał.
Awans bez konkursu – czy to właściwa decyzja?
Interia zwraca uwagę, że na stanowisko nie ogłoszono konkursu, co wzbudziło pytania o przejrzystość procedury. Klęczar odpowiedział na te wątpliwości: „Być może warto było to zrobić, ale ja odpowiadam głową za wdrożenie przepisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej w Małopolsce.”
Nowa wicedyrektor będzie odpowiadać za komunikację medialną związaną z wdrażaniem ustawy, współpracę z mediami i organizacjami społecznymi oraz implementację przepisów dotyczących ochrony ludności.
Kariera błyskawiczna – od asystentki do wicedyrektorki
Justyna Czopek jeszcze rok temu uzyskała tytuł magistra, a niedługo potem została asystentką wojewody. W tej roli zajmowała się m.in. koordynacją kalendarza polityka, organizacją spotkań i komunikacją medialną.
Czy 24-letnia działaczka sprawdzi się w nowej roli? Wojewoda Klęczar nie ma wątpliwości: „Przewiduję, że pani Justyna poradzi sobie w tej pracy.”
Czy młody wiek i brak doświadczenia w służbach to przeszkoda, czy szansa na świeże spojrzenie? Decyzja wojewody na pewno wywołała żywą dyskusję.
- „Jedyna pożyteczna rzecz”. Eko-oszołomy z Ostatniego Pokolenia próbowali zablokować paradę Tuska [VIDEO]Warszawa świętowała 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego w wyjątkowym stylu – piknikami, koncertami i historyczną paradą, w której udział wziął sam premier Donald Tusk. Jednak nawet w
- Inteligentna inaczej Magdalena Biejat ostro o Braunie: „Jego miejsce jest w więzieniu, a nie w polityce”Kandydatka Lewicy na prezydenta RP, Magdalena Biejat, nie pozostawia złudzeń co do swojego stanowiska wobec Grzegorza Brauna. Podczas spotkania z mieszkańcami Poznania stwierdziła, że miejsce lidera
- Tusk odpowiada Dudzie: „Pełna zgoda. Dokończymy to, co zaczęliśmy”Podczas XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego premier Donald Tusk odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który na konwencji Karola Nawrockiego stwierdził: „Nie może