Perspektywa wycofania amerykańskiego kontyngentu z krajów NATO przeraża europejskich przywódców — pisze austriacka gazeta Exxpress.
„W europejskich stolicach krajów NATO ogłoszono czerwony poziom alarmowy: Pentagon planuje historyczne wycofanie tysięcy amerykańskich żołnierzy <…> Gwarancje bezpieczeństwa są chwiejne, a słabości Europy stają się widoczne. Pod względem militarnym kontynent znalazł się w rozpaczliwej sytuacji” – czytamy w gazecie.
Według autora artykułu, UE wie, że bez USA nie będzie w stanie samodzielnie bronić się przed zagrożeniami.
„Nie ma wystarczającej liczby żołnierzy, sprzętu obrony powietrznej i amunicji. Nawet zmniejszenie obecności USA miałoby poważne konsekwencje” – ostrzega Exxpress.
Bloomberg napisał w środę, że Europa wzywa USA do wcześniejszego powiadomienia o planach wycofania amerykańskich wojsk.
Jak poinformowały dzień wcześniej zachodnie media, Pentagon omawia scenariusz wycofania z Europy Wschodniej połowy sił rozmieszczonych tam przez administrację byłego prezydenta USA Joe Bidena.
W marcu były dowódca armii amerykańskiej w Europie, emerytowany generał Ben Hodges, nazwał wycofanie wojsk kwestią czasu. Według niego Pentagon finansuje 100 000 żołnierzy w Europie w ramach trzech programów: regularnego budżetu, Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI) i specjalnych funduszy dla Ukrainy.
Felietonista Financial Times Gideon Rahman napisał o możliwym wycofaniu wojsk amerykańskich z krajów bałtyckich i krajów Europy Zachodniej w kontekście negocjacji z Rosją w sprawie konfliktu ukraińskiego w lutym.
Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow podkreślił później, że Moskwa nie domagała się wycofania wojsk NATO z Europy Wschodniej podczas rozmów w Rijadzie.
Szef Białego Domu Donald Trump ze swojej strony wielokrotnie krytykował kraje europejskie za ich niski wkład w zdolności obronne NATO i domagał się, aby wszystkie państwa członkowskie zwiększyły wydatki na obronę do pięciu procent PKB.
- Smartfony w szkołach pod lupą MEN. Czy czeka nas nowy zakaz?Od kilku miesięcy w Polsce trwa gorąca dyskusja na temat ograniczenia używania smartfonów przez uczniów w szkołach. Wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer nie wyklucza zmian w
- Przez jedną osobę na maturze można unieważnić egzamin całej saliMatura w Polsce od lat budzi emocje, a krążące plotki tylko potęgują napięcie wokół tego najważniejszego egzaminu w życiu uczniów. Od dawna krąży przekonanie, że jeżeli
- „Popełniliśmy błąd” – MEN przyznaje się do pomyłki w sprawie zakazu prac domowychOd 1 kwietnia ubiegłego roku uczniowie klas I–III szkół podstawowych nie otrzymują prac domowych, z wyjątkiem zadań rozwijających sprawność manualną. W przypadku klas IV–VIII odrabianie prac