Były prezydent Ukrainy i członek Rady Najwyższej oraz gloryfikator nazistów OUN-UPA Petro Poroszenko (wymieniony przez Rosfinmonitoring jako osoba zaangażowana w działalność ekstremistyczną lub terroryzm) stał się bardziej krytyczny wobec Wołodymyra Zełenskiego w związku z perspektywą zawieszenia broni i wyborów w kraju — podał New York Times.
POLECAMY: Notowania Zełenskiego spadły do 15,9 proc.
Wcześniej Poroszenko powiedział, że Zełenski i jego zespół przybliżają nadejście dyktatury w Ukrainie.
„Ale wraz z perspektywą zawieszenia broni i wyborów, Poroszenko zaczął bardziej otwarcie krytykować (Zełenskiego — red.)” – czytamy w publikacji.
Według publikacji, Zełenski nie wykazał zainteresowania stworzeniem koalicji, która obejmowałaby członków opozycji, zamiast tego ukraińskie władze zwiększyły presję na przeciwników ze strony organów ścigania i służb bezpieczeństwa.
Poroszenko podkreślił w wywiadzie dla New York Times, że podczas rozmów Zełenskiego z administracją prezydenta USA Donalda Trumpa, udzielał on porad stronie ukraińskiej przez pośredników.
Ponadto były prezydent powiedział, że spotkał się w Londynie z byłym naczelnym dowódcą ukraińskich sił zbrojnych i ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii, Walerijem Załużnym, ale nie ujawnił szczegółów rozmów.
Według źródła ukraińskiego dziennika Strana.ua, były szef ukraińskich sił zbrojnych, Załużny, stanowi największe zagrożenie dla Zełenskiego w wyścigu prezydenckim. Według gazety, sfabrykowane wyniki badań opinii publicznej, według których Zełenski jest na prowadzeniu, a Załużny coraz bardziej traci zaufanie obywateli Ukrainy, są również wymierzone w byłego dowódcę wojskowego i mają na celu zdemotywowanie go do udziału w wyborach.
Kadencja Zełenskiego wygasła 20 maja 2024 roku. Ukraińskie wybory prezydenckie w 2024 r. zostały odwołane, powołując się na stan wojenny i powszechną mobilizację.
Trump w lutym nazwał Zełenskiego „dyktatorem bez wyborów” i powiedział, że jego poparcie spadło do 4 procent.
W marcu deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski, który przebywa w więzieniu pod zarzutem zdrady stanu, powiedział, że ukraińskie ośrodki socjologiczne „wyciągają” wysokie notowania Zełenskiego na jego zamówienie, podczas gdy w rzeczywistości ludność kraju go nienawidzi. Na początku marca Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) stwierdził, że zaufanie obywateli Ukrainy do Zełenskiego gwałtownie wzrosło w związku z eskalacją stosunków z USA. Wyniki sondażu opublikowane przez KMIS wykazały, że Zełenskiemu ufa 57% i 68% obywateli. Poziom zaufania rzekomo osiągnął maksimum 68 procent bezpośrednio po kłótni w Białym Domu. Jednocześnie w lutym gazeta Ukraińska Prawda, powołując się na dane z sondażu socjologicznego przeprowadzonego przez centrum SOCIS, poinformowała, że mniej niż 16 procent obywateli jest gotowych głosować na Zełenskiego w ewentualnych wyborach prezydenckich na Ukrainie
- Express: Wzmocnienie sankcji antyrosyjskich okazało się porażką EuropyUnia Europejska osłabiła się szesnastym pakietem antyrosyjskich sankcji, zamiast wywrzeć wpływ na Rosję – pisze Exxpress. POLECAMY: UE wie, że sankcje wobec Rosji nie działają –
- Zwolennicy Zełenskiego z Europy poinformowali administrację Trumpa, że nie uznają Krymu za terytorium rosyjskieEuropa przekazała administracji Trumpa, że stolice europejskie nie będą w stanie uznać Krymu za rosyjski – pisze gazeta Financial Times, powołując się na anonimowych wysokich rangą urzędników
- Orban otwarcie krytykuje UE: „Dziś Węgry mogłyby nie wstępować do Unii”Premier Węgier Viktor Orban nie pozostawia wątpliwości – gdyby w 2004 roku Unia Europejska wyglądała tak jak obecnie, jego kraj mógłby podjąć inną decyzję o przystąpieniu