Rezerwiści otrzymują z WKU listy, dotyczące informacji o przydziałach mobilizacyjnych. Natomiast posiadacze samochodów typu SUV na wschodzie kraju mogą być informowani o możliwości przejęcia samochodu przez armię. Z ustaleń gazety „Rzeczpospolita” wynika jednak, że na razie nie są planowane wezwania żołnierzy na ćwiczenia.
Listonosze doręczyli już pierwsze informacje o przydziałach mobilizacyjnych rezerwistów. Listu takiego mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie miały takiego przydziału lub ich przydział został zmieniony. Adresaci dowiadują się z niego, gdzie mają się zgłosić w przypadku ogłoszenia mobilizacji do wojska lub wybuchu wojny.
Armię interesują aktualne dane i wymiary
Jak zaznacza „Rzeczpospolita”, nie wiadomo jednak, jak wiele osób otrzyma podobny list. Jeden z rozmówców gazety zaznaczył, że po otrzymaniu powiadomienia musiał skontaktować się telefonicznie z Wojskową Komendą Uzupełnień. – Przy okazji takiej rozmowy musiałem podać swoje aktualne dane kontaktowe, a nawet rozmiary potrzebne do włożenia dopasowanego munduru – przekazał rezerwista.
„Rzeczpospolita” zapytała Sztab Generalnego Wojska Polskiego, czy takie działania mogą mieć związek z konfliktem na linii Rosja-Ukraina. „Nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją na wschodzie Europy. Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej” – informuje Zespół Prasowy SG WP.
Sztab Generalny WP dodał, że z powodu sytuacji epidemiologicznej w pierwszym kwartale 2022 roku zdecydowano się wstrzymać szkolenia rezerw osobowych, które są prowadzone w ramach obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Rezerwiści szkoleni są wyłącznie w trybie ochotniczym. W najbliższym czasie wojsko nie planuje więc wzywać rezerwistów na obowiązkowe ćwiczenia.
Niektórzy otrzymują też listy z informacją o możliwości przejęcia przez armię samochodów typu SUV. Osoby te otrzymują zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego przez WKU w sprawie przeznaczenia auta osobowego „w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”. Z informacji podawanych przez lokalne media wynika, że wiadomości takie trafiają do osób mieszkających na wschodzie kraju. Jedną z nich podzielił się w mediach społecznościowych właściciel mieszkający niedaleko wschodniej granicy Polski.
Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (art. 208) pozwala armii, także w czasie pokoju, w ograniczonym zakresie korzystać z nieruchomości i rzeczy ruchomych, również tych, które należą do prywatnych osób. Ustawa pozwala też z rzeczy tych tworzyć pewną rezerwę na wypadek wojny.
Jeśli właściciel samochodu trafił na taką listę, to może w dowolnym momencie dostać wezwanie do przekazania samochodu – w stanie nadającym się do użytku – określonej jednostce. Biorący, czyli armia, jest zobowiązana zwrócić posiadaczowi samochód w stanie „niepogorszonym”, jednak nie ponosi odpowiedzialności „za zużycie przedmiotu”, które będzie wynikało z jego prawidłowego używania. Jeśli w międzyczasie sprzedamy takie auto, musimy poinformować o tym wójta i burmistrza. Tylko wtedy taki samochód może być usunięty z listy.
Powyższa wiadomość nie jest optymistyczna dla Polaków. Sytuacja na granicy jest bardzo niepokojąca a podejmowane działania władzy jedynie potwierdzają, że konflikt może doprowadzić do wojny.
Na wszelki wypadek polecamy artykuł: Stan Wojenny – prawa i obowiązki obywatela w czasie jego trwania
Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.