Nauczycielu, pielęgniarko, lekarzu, pracowniku służb mundurowych przypominamy, iż pracodawca nie może was zmusić do wykonania testu genetycznego PCR.
Na początek zaczniemy od wykładni prawa w tym zakresie i tak:
Art. 16 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta Dz. U. 2009 Nr 52, poz. 417 tj. Dz. U. z 2020 r. poz., 849 którego brzmienie jest następujące:
[Prawo pacjenta do wyrażenia zgody na świadczenia]
Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody, po uzyskaniu informacji w zakresie określonym w art. 9 tj.: Informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, w zakresie udzielanych przez tę osobę świadczeń zdrowotnych oraz zgodnie z posiadanymi przez nią uprawnieniami.
Stwierdzić jednoznacznie należy, iż pracodawca bez Waszej zgody nie może was zmusić do testowania się na rzekomy COVID.
Zachowanie pracodawców oraz (NIE)rządu w tym zakresie jest również sprzeczne z ustawą o zawodzie lekarza oraz Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka ? jej art., 8 który posiada brzmienie:
[Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego]
1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.
Działanie pracodawców w tym zakresie narusza również treść art. 39 Konstytucji RP [Zasada wolności od eksperymentów], ponieważ uznać należy, iż ?szczepionka?, jaka jest stosowana na podstawie warunkowego jej dopuszczenia do użytkowania jest globalnym eksperymentem medycznym a tym samym zgodnie z powyżej powołanym art. 39 nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.
Przymus, jaki stosuje pracodawca na polecenie (NIE)rządu i Niedzielskiego narusza również ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który jednoznacznie wskazuje, iż lekarz może prowadzić badanie (?) po wyrażeniu zgody przez pacjenta oraz Art. 47 Konstytucji RP (Zasada ochrony życia prywatnego] Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.
Poniżanie, jakie przy tym jest stosowane przez pracodawców jest sprzeczne z art. 32 Konstytucji RP [Zasada równości obywatela wobec prawa], który mówi, że Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne a także nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Tym samym uznać należy, iż pracodawca, który zastrasza pracownika i grozi wyciągnięciem konsekwencji służbowych w przypadku, gdy pracownik nie podda się testowaniu jest działaniem przestępczym gdyż zachodzi w tym miejscu uzasadniona podstawa do stwierdzenia ze takie zachowanie wypełnia znamiona czynu karalnego z art. 119 k.k., 160 k.k. oraz 191 k.k. a w niektórych przypadkach również art. 231 k.k.
Pamiętaj, zatem że masz prawo przeciwstawić się takiemu działaniu, lecz musi zawsze zająć pisemne stanowisko, jakie będzie wyrażało twój sprzeciw a nie jak to często się dzieje nie reagować na takie zachowanie gdyż w polskim prawie istniej zasada cichego milczenia, co może wykorzystywać pracodawca.
Jeśli nie umiesz samodzielnie sporządzić pisma zgłoś się do nas.
NIE DAJ ZROBIĆ Z SIEBIE NIEWOLNIKA NA PODSTAWIE PRAWA, JAKIE NIE JEST PRAWEM.
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Jeśli potrzebujesz pomocy napisz do nas na adres @: kontakt@legaartis.pl lub zadzwoń: 22 266 86 18 lub 579636527
Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy.
Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe