Witamy,
Wielu z was wysyła do nas zapytanie jak postąpić w przypadku, gdy nie przyjęło się mandatu od policjanta w związku z nienoszeniem maseczki.
Skłoniło to nas do tego, aby sporządzić ten artykuł, jaki pomoże wam odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości.
1. Pamiętaj w obecnie obowiązującym systemie prawa nie masz obowiązku przyjmowania mandatu, jaki proponuje ci policjant niezależnie od sytuacji i przyczyny kontroli.
2. Podczas kontroli policji zawsze zachowaj spokój i nie doprowadź do sytuacji, w jakiej dasz podstawę policjantowi do zatrzymania.
3. Jeśli policjant żąda przedstawienia dowodu osobistego nie wdawaj się z nim w polemikę słowną gdyż do niego nic nie dociera a takim zachowaniem powodujesz jedynie eskalację emocji. Przekaż jemu ten dowodu niech, aby mógł wykonać swoje czynności, lecz pamiętaj, że policjant posiada obowiązek podania twojej sobie swojego stopnia imienia i nazwiska w sposób umożliwiający zapisania tych danych oraz na twoje żądanie jest zobowiązany okazać legitymację służbową.
4. Takie wspólne szanowanie swoich osób spowoduje szybki przebieg interwencji.
5. Policjant dokonał sprawdzenia danych i proponuje mandat ? Pamiętaj, że jeżeli nie zgadzasz się z zarzucanym czynem nie musisz przyjąć mandatu. Poinformuje wówczas spokojnie policjanta, że odmawiasz przyjęcia mandatu (nie wdawaj się w dyskusję chcąc udowodnić swoją rację jego bezzasadności) i poproś o skierowanie sprawy do Sądu.
6. Takie zachowanie powoduje, iż interwencja prawie dobiega końca. Wysłuchasz regułkę policjanta, iż sprawa zostanie skierowana do Sądu. Po jakimś czasie policja prześle do ciebie wezwanie do złożenia wyjaśnień. Pamiętaj, iż wyjaśnienia możesz złożyć drogą pisemną bez konieczności osobistego stawiennictwa się na komisariacie.
7. Sprawa kierowana jest do Sądu, jaki ją rozpoznaje na podstawie materiału dowodowego. Jeśli przyjdzie do was wyrok nakazowy posiadasz prawo do wniesienia sprzeciwu od wyroku. Jeśli potrzebujesz pomocy w jego przygotowaniu skontaktuj się z nami.
Kary sanepidu:
Przypominamy, iż obecna sytuacja prawna po dokonaniu nowelizacji ustawy wyklucza możliwość karania przez sanepid karami administracyjnymi osób, które nie przestrzegły w czasie przeszłym rzekomo określonych nakazów i zakazów i ponieważ za pomocą art. 15 pkt 7 ustawy nowelizującej ustawodawca dokonał zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia jednemu z artykułów art. 48a.
Po zmianie przepis ten stanowi, że ?W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem?.
A zatem zgodnie z zasadą ?lex posterior derogat legi priori, norma? – norma późniejsza uchyla normę wcześniejszą a zatem stare brzmienia art. 48a jakie dawało możliwość karania sanepidowi obywateli został uchylony nowym zapisem, jakiego dokonał ustawodawca.
Na tej podstawie stwierdzić należy jednoznacznie, iż sanepid obecnie nie posiada możliwości nakładania jakichkolwiek kar na osoby, które nie stosują się do bezprawnych nakazów i zakazów w tym do ogłoszonej godziny policyjnej.
W tym miejscu należy przypomnieć Państwu o treści art. 7a § 1 k.p.a. Który jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości, co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony, oraz o art. 189c Kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi:, Jeżeli w czasie wydawania decyzji w sprawie administracyjnej kary pieniężnej obowiązuje ustawa inna niż w czasie naruszenia prawa, w następstwie, którego ma być nałożona kara, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest ona względniejsza dla strony.
Z powyżej powołanych przepisów wynika również, iż w przypadku gdyby obecnie toczyły się wobec Państwa jakiekolwiek postępowania administracyjne rozpoczęte przed 28 listopada 2020 roku sanepid nie może Państwa również ukarać w drodze decyzji administracyjnej.
PAMIĘTAJ:
Jeśli dostaniesz zawiadomienie z Sanepidu o wszczęciu postępowania administracyjnego w stosunku do twojej osoby o zajęciu stanowiska pisemnego w tym zakresie.
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Jeśli potrzebujesz pomocy napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń: 22 266 86 18 lub 579636527
Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy.
Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Wsparcie paypal:
paypal.me/legaArtis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.