Tymczasowa kontrola na granicy polsko-słowackiej została przedłużona do 1 lutego 2024 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zmienia pierwotne rozporządzenie dotyczące przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych. Ogłoszenie tego rozporządzenia miało miejsce w piątek i zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Rzecznik Straży Granicznej, kapitan Anna Michalska, wyjaśniła, że nadal będą prowadzone kontrole jedynie na kierunku wjazdowym do Polski. Osoby lub pojazdy przekraczające granicę polsko-słowacką będą poddawane kontroli na podstawie analizy ryzyka.
„Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Podróżni muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu” – oznajmiła.
Podkreśliła, że nowe rozporządzenie nie wprowadziło zmian w ilości wyznaczonych punktów do przekraczania granicy polsko-słowackiej. Wprowadzenie kontroli na granicy ze Słowacją miało miejsce w odpowiedzi na wzrost nielegalnej migracji przez granice Polski, będącej granicą wewnętrzną UE, szczególnie ze szlaku bałkańskiego.
W bieżącym roku Straż Graniczna zatrzymała 2078 cudzoziemców za nielegalne przekraczanie granicy ze Słowacją. W porównywalnym okresie zeszłego roku było to 61 osób, a w 2021 roku 22. Kpt. Michalska dodała, że ci cudzoziemcy próbowali nielegalnie przedostać się do Niemiec przez Polskę.
Według informacji Straży Granicznej, w styczniu tego roku zatrzymano 55 cudzoziemców, w lutym – 14, w marcu – 49, w kwietniu – 8, w maju – 111, w czerwcu – 39, w lipcu – 76, w sierpniu – 317, we wrześniu – 823, w październiku – 583, w listopadzie – 3, a do grudnia nie odnotowano żadnych przypadków.
Od czasu przywrócenia tymczasowych kontroli granicznych na granicy ze Słowacją, tj. od 4 października tego roku, funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili kontrole nad 1,048 milionem osób i 456 tysiącami pojazdów.