Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej w Kijowie przedstawiło projekt Strategii Bezpieczeństwa Żywnościowego Ukrainy. Zgodnie z nim, w perspektywie średnioterminowej planuje się wzrost potencjału krajowej produkcji rolnej do 200 milionów ton, a także produkcji zbóż i nasion oleistych do 150 milionów ton. Jeśli rolnicy się teraz poddadzą i podpiszą z tym pseudo rządem porozumienie to w perspektywie planów mogą powoli zacząć zwijać swoje gospodarstwa.
POLECAMY: Młynarze biją na alarm. Mąka Techniczna z Ukrainy na Polskim Rynku
– Osiągnięcie tych wskaźników może niemal podwoić wolumen eksportu ukraińskich produktów rolnych i produktów przetworzonych, a także gotowych produktów spożywczych – informuje portal Ukr Agro Consult, który cytuje fragmenty dokumenty ministerstwa. Jak czytamy dalej, należy również zauważyć, że taki wzrost produkcji roślinnej na Ukrainie będzie stymulował rozwój hodowli zwierząt i związaną z nią produkcję pasz i innych produktów spożywczych (białka, tłuszcze specjalne, gluten, produkty mleczne, produkty mięsne itp.).
POLECAMY: Kolejne spleśniałe Maliny z Ukrainy zatrzymane. Miały dziwny kolor
– Kolejnym obiecującym obszarem promocji produktów rolnych na rynkach zagranicznych, zdaniem autorów strategii, jest produkcja produktów pod własną marką dla światowych sieci handlowych i producentów żywności – czytamy w publikacji ukraińskiego portalu.
POLECAMY: Zatrzymano 340 ton cukru z Ukrainy. Inspekcja jakości handlowej wydała komunikat
Przewiduje się, że ukraiński sektor rolniczo-przemysłowy w krótkim czasie może stać się najbardziej atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym, szacowanym na 57 miliardów dolarów. Ministerstwo uważa, że główne sektory inwestycji to zielona energia i logistyka (biometan, systemy nawadniające, turbiny wiatrowe, ekologiczna logistyka rolnicza); produkcja gotowych produktów (owoce, warzywa, ich przetwory, mleko, przetwory mleczne, przetwory mięsne); produkcja maszyn i surowców (środki ochrony roślin, nawozy azotowe i złożone, produkty rolne); oraz produkcja maszyn (środki ochrony roślin, nawozy azotowe i złożone, nawozy rolnicze).
POLECAMY: Pszczelarze biją na alarm. Miód będzie mieć nowe oznakowanie
– Biorąc pod uwagę te perspektywy, priorytetowo traktowane będą programy rozwoju infrastruktury produkcyjnej, rynkowej i logistycznej, w tym infrastruktury hydromelioracyjnej, a także projekty głębokiego przetwórstwa produktów rolnych – czytamy w dokumencie.
Autorzy strategii są przekonani, że implementacja proponowanych działań przyczyni się do stworzenia zrównoważonego systemu bezpieczeństwa żywnościowego. Planowane inicjatywy mają na celu zapewnienie pełnego dostępu do bezpiecznej żywności w wystarczających ilościach, ułatwienie osiągnięcia niezależności żywnościowej kraju, wspieranie zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz redukcję zachorowalności na choroby.