Resort pracy wskazuje na konieczność uregulowania pracy w wysokich temperaturach, argumentując, że prawo powinno chronić pracowników przed skutkami upałów. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zleciła prace przygotowawcze dotyczące tego zagadnienia.
POLECAMY: Praca podczas upałów. Pracownik może odmówić świadczenia pracy
Aktualne przepisy BHP
Ministerstwo zwraca uwagę, że obecne przepisy BHP nie określają maksymalnej temperatury, w której praca może być wykonywana. Istnieją jedynie regulacje dotyczące minimalnej temperatury, której wysokość zależy od charakteru pracy. Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące stają się coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe podnoszą ten problem, lecz poprzedni rząd nie podjął odpowiednich działań.
Potrzeba uregulowania pracy w wysokich temperaturach
Ministerstwo pracy podkreśla, że wielu pracodawców ma wątpliwości, w jakich przypadkach może zwolnić pracowników ze świadczenia pracy lub skrócić godziny pracy w upalne dni. „Przejrzyste uregulowanie tej kwestii będzie więc z korzyścią dla wszystkich stron” – podkreśla MRPiPS w komunikacie.
Badania nad obciążeniem cieplnym
Tematyka obciążenia cieplnego pracowników jest badana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy na lata 2023-2025. Ministerstwo przypomina również, że Rada Ochrony Pracy w zaleceniu z 7 maja 2024 r. wskazała na potrzebę uwzględnienia problematyki zmian klimatu w środowisku pracy i wypracowania odpowiednich systemów legislacyjnych.
Spotkanie ekspertów
Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w gorące dni było tematem spotkania z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Na spotkaniu omówiono trudności z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej ze względu na różnice wynikające z warunków zewnętrznych, takich jak przepływ powietrza czy wilgotność, oraz indywidualne uwarunkowania pracowników.
Badania nad adaptacją do wysokich temperatur
Resort pracy przywołał badania wskazujące, że pracownicy powyżej 50. roku życia gorzej adaptują się do wysokich temperatur. Groźne dla zdrowia są również duże zmiany temperatury, zwłaszcza przekraczające 15 stopni.
Przykłady z innych krajów
Eksperci przyglądali się również regulacjom w innych krajach. Obecnie Unia Europejska nie ma wspólnych regulacji dotyczących maksymalnych temperatur w miejscach pracy, jednak Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) apeluje do Komisji Europejskiej o wprowadzenie takich przepisów na terenie całej Unii.
Obowiązki pracodawców w Polsce
Polski Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Obejmuje to reagowanie na aktualne potrzeby, na przykład skracanie czasu pracy w upalne dni lub wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy.
Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!
Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.