Konflikt na Ukrainie pogłębił bezpieczeństwo żywnościowe i dostępność paliw dla ludności i może doprowadzić do spadku produkcji rolnej na świecie, powiedział Qu Dongyu, dyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Od ponad dwóch lat pandemia COVID-19 nadal negatywnie wpływa na nasze życie, nasze zdrowie i nasze gospodarki, uderzając najbardziej w najbiedniejszych, najbardziej dotkniętych pandemią i najbardziej dotkniętych rosnącymi cenami żywności i paliw – powiedział w piątek na posiedzeniu Rady FAO.
POLECAMY: Niemieckie sklepy zwiększyły ceny żywności o 20-50%
Qu Dongyu przypomniał, że według indeksu FAO światowe ceny żywności wzrosły w marcu o 12,6%, osiągając rekordowy poziom, a gwałtownie rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych, takich jak pszenica i oleje roślinne, kosztują konsumentów na całym świecie, zwłaszcza w najbiedniejszych segmentach populacja.
POLECAMY: Polityk: włoscy parlamentarzyści odmówili wysłuchania przemówienia Zełenskiego
Ponieważ ceny energii rosną w parze z cenami żywności, siła nabywcza wrażliwych konsumentów jeszcze bardziej spada. To dodatkowe obciążenie pojawia się w czasie, gdy zwiększona opieka zdrowotna i koszty pandemii już obciążają budżety wielu rządów. Wyższe ceny nawozów dzisiaj może doprowadzić do zmniejszenia ich wykorzystania w następnym sezonie, a być może później, a realna perspektywa spadku produkcji żywności doprowadzi do jeszcze większego wzrostu cen – dodał szef FAO.
Podkreślił również, że może to potencjalnie prowadzić do wzrostu liczby „niedożywionych osób” w 2022 roku i później. Qu Dongyu zauważył również, że przerwy w dostawach produktów rolnych z Rosji i Ukrainy będą odczuwalne w systemach żywnościowych na poziomie światowym.
Jeden komentarz
Głód został ujęty w planie globalświrów.