Komisja Europejska przedstawiła w czwartek plan pomocy Ukrainie w zapewnieniu eksportu produktów rolnych w kontekście trwającego konfliktu.
Komisja Europejska przedstawia plan działania mający na celu stworzenie „korytarzy solidarności”, aby umożliwić Ukrainie eksport zboża, a także import potrzebnych jej produktów, w szczególności pomocy humanitarnej, pasz i nawozów” – czytamy w dokumencie.
POLECAMY: Ukraina chce wprowadzić bezwarunkowy dochód dla wszystkich
Komisja Europejska proponuje w szczególności wykorzystanie pojazdów unijnych do organizacji eksportu z Ukrainy. Tym samym uczestnicy rynku w UE są zachęcani do korzystania z taboru, ciężarówek i statków do dostarczania ukraińskiej żywności już przygotowanej na eksport. Jednocześnie Komisja Europejska jest gotowa udzielić gwarancji finansowych tym, którzy wyjeżdżają na Ukrainę po towary.
KE zasugerowała również wykorzystanie możliwości dostępnych w krajach UE do przechowywania żywności z Ukrainy, dostarczanie takiej żywności powinno być priorytetem.
UE zwróciła się również do władz krajowych krajów europejskich z prośbą o optymalizację procedury odprawy celnej towarów ukraińskich, o zapewnienie niezbędnej liczby pracowników do obsługi ładunków.
Ukraina i Federacja Rosyjska odpowiadają za 30% światowej produkcji pszenicy i jęczmienia, jedną piątą kukurydzy i ponad połowę oleju słonecznikowego, przypomniał wcześniej sekretarz generalny ONZ António Guterres. Zboże z tych dwóch krajów wyżywia najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi na świecie. Stanowią one ponad jedną trzecią pszenicy importowanej do 45 najsłabiej rozwiniętych krajów, zauważył Sekretarz Generalny ONZ.