W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych postaramy się Państwu wyjaśnić, często pojawiające się wątpliwości w zakresie zeznań świadków, którzy są najbliższą rodziną. W niniejszej publikacji postaramy się w łatwy i posty sposób wyjaśnić Państwu, czy takie zeznania mogą stanowić dowód w sprawie.
W sprawach sądowych można powołać dowód z zeznań świadka, którym jest członek rodziny. Niektóre z kategorii spraw determinują nawet przesłuchanie osób z kręgów najbliższych, np. o rozwód, alimenty, zasiedzenie, zadośćuczynienie czy przemoc w rodzinie.
Oczywiście, dowód z zeznań świadka – członka rodziny, podlega takiej samej ocenie przez Sąd jak każdy inny dowód, tj. zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego, logiki oraz w konfrontacji z pozostałym materiałem zebranym w sprawie. Sądy jednak z dużą ostrożnością podchodzą do tego środka dowodowego. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26 października 2017 roku w sprawie o sygn. akt V ACa 162/17 słusznie wskazał, że co prawda: „Sam fakt istnienia powiązań rodzinnych świadka ze stronami postępowania nie może co do zasady stanowić podstawy zakwestionowania wiarygodności jego zeznań”, jednakże dalej: „ale powinien zostać przez Sąd wzięty pod uwagę, jako okoliczność, która może, (ale nie musi), mieć znaczenie przy ocenie wiarygodności zeznań tego świadka”.
Członkowie rodziny podczas składania zeznań zwykle obierają jedną lub drugą stronę sporu.
Emocje związane z osobistym związkiem z jedną ze stron procesu często powodują, że zamiast podawania faktów, świadkowie formułują oceny, używają nieodpowiednich słów, zasłaniają się niepamięcią lub umniejszają okoliczności niekorzystne dla strony, z którą są związani.
Tym samym Sąd powinien w zakresie oceny takiego dowodu z wielką ostrożności. Często jednak bywa, że Sądy zeznania świadków, którzy są członkami rodziny, uznają za niewiarygodne. Powoduje to, że pomimo przeprowadzenia dowodu nie są brane pod uwagę podczas orzekania.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS