Osoba, która sporządzi testament może przed śmiercią zdecydować o jego odwołaniu. Taka czynność może być podjęta na wiele sposobów. Istotne jest, aby spadkodawca podejmował świadome decyzje co do losów swojego majątku.
Decyzja co do kręgu spadkobierców może być zmieniana. Osoba, która sporządziła testament może zmienić zdanie co do tego, kto ma być jej dziedzicem. Odwołanie testamentu to czynność, która nie jest skomplikowana.
Historia Tadeusza
Tadeusz jest wdowcem. Ma syna Jacka, z którym długo żył w bardzo dobrych relacjach. Sytuacja w rodzinie zmieniła się, gdy Jacek nawiązał romans z Jagodą. Jagoda jest mężatką, ma dwoje dzieci. Jej mąż pracuje w zagranicznym przedsiębiorstwie. Tadeusz nie popiera związku syna z Jagodą. Uważa, że syn „bawi się” Jagodą, nie ma wobec niej uczciwych zamiarów. Zdaniem Tadeusza jego syn w końcu doprowadzi do rozbicia rodziny swojej znajomej, tymczasem powinien związać się z inną kobietą, która nie ma zobowiązań. Tadeusz zagroził synowi, że jeśli nie porzuci Jagody, wówczas wydziedziczy go. Jacek powiedział ojcu, że relacja z Jagodą odpowiada mu. Syn nie kontaktował się z ojcem przez 2 lata. Tadeusz postanowił spełnić obietnicę. Napisał własnoręcznie testament, w którym powołał do spadku swojego brata Wiktora. Jednocześnie wydziedziczył syna. Wskazał, że nie utrzymują kontaktów, a powodem złych relacji w rodzinie jest nieetyczna postawa Jacka, który nawiązał romans z mężatką. Po kilku latach Tadeusz dowiedział się, że sytuacja jego syna bardzo zmieniła się. Jagoda rozwiodła się z mężem. Jacek żyje z nią w nieformalnym związku. Jacek i Jagoda zostali rodzicami, ale ich dziecko (Antoni) jest ciężko chore. Wiadomość o narodzinach wnuka i jego chorobie zmieniła podejście Tadeusza do oceny zachowań syna. Tadeusz natychmiast postanowił pogodzić się z Jackiem. Liczy, że uda mu się włączyć w pomoc przy chorym wnuczku. Od razu postanowił odwołać napisany testament. Zdecydował, że podrze pierwszy testament i napisze drugi – powołując do spadku syna i wnuka w częściach równych.
Odwołanie testamentu
W prawie polskim osoba, która sporządziła testament może go odwołać. Istnieją różne sposoby odwołania testamentu. Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
Jak odwołać testament?
Tadeusz nie musi niszczyć fizycznie testamentu (np. palić go w kominku, ciąć na drobne kawałki, itp), aby doprowadzić do odwołania. Może wybrać inny sposób. W szczególności może sporządzić nowy testament, ale powinien wskazać w nim jednoznacznie, że odwołuje poprzedni testament. Tadeusz może też pozbawić testament cech, od których zależy ważność dokumentu. W tym celu może on zamazać swój podpis na testamencie, oderwać fragment dokumentu w taki sposób, aby nie wynikała z niego ostatnia wola.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Podstawa prawna:
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.
Historia opisana w artykule jest stworzona, jest na potrzeby niniejszego artykułu.